Оголошення

Проєкт у ДНЗ "Корисні властивості лимону"

| sveta
Корисні властивості лимону
Автор роботи:
вихователь Тетяна Горбунова
Керівник проєкту:
Тетяна Горбунова
Клас:
0

Вихователь розробила і провела в старшій групі ДНЗ дослідницький проєкт на тему «Корисні властивості лимону», завдяки якому поглибила знання дітей дитячого садка про цей цитрусовий фрукт, його цікаві властивості, про особливості його вирощування та вживання в їжу.

Проєктна діяльність у ДНЗ представлена проведенням цікавих дослідів з дітьми у рамках міні-проєкту, які розкривають корисні властивості лимона і можливості його різноманітного застосування при пранні, отриманні лимонаду, надуванні кульок, розчиненні матеріалів.

Докладніше про проєкт:

Дослідницький проєкт в дитячому садочку на тему "Корисні властивості лимона" містить ряд дослідів, які демонструють, що один лимон може використовуватись як для ліків від застуди, так і у якості засобу для виведення плям під час прання, доводить, що лимон є дуже корисним фруктом для людей.

Сам творчий і дослідницький проєкт у ДНЗ про корисні властивості лимону розширює кругозір дітей старшої (підготовчої до школи) группи дитячого садка, розкриває у дослідах дітей широку сферу застосування лимонів, включаючи побуд людини та використання в медицині.

Опублікована на сайті дослідницька робота у рамках проєкту про корисні властивості лимону пізнавальна і розвиваюча для дітей дитячого садка, здатна зацікавити дошколят у вивченні навколишнього світу. Робота спрямована на ознайомлення з різноманітними властивостями лимона, виділення його корисних властивостей, які можна використовувати у побуті та іншій діяльності людини.

Зміст

Вступ

 1. Що це за фрукт лимон?
 2. Користь лимонів.

Висновок
Список літератури
Додатки

Вступ

Актуальність. Чимало людей серед нас відчувають зимовий і весняний авітаміноз, тобто нестачу вітамінів. Хорошим профілактичним засобом є лимони. Вони не втрачають свої корисні властивості протягом довгої зими і містять досить багато вітаміну «С» (аскорбінової кислоти), який підтримує наш організм у робочому стані, зміцнює імунітет (захисні сили організму). І це лише одна з переваг цього «диво-фрукту»!

Проблема. Щоразу, коли мама йде до магазину за покупками, то обов'язково купує кілька лимонів. Вдома вона викладає їх на гарне блюдо, і вигляд цього цитрусу завжди піднімає нам настрій. Крім того, лимон наповнює будинок приємним ароматом.

У нашому дитячому садку теж часто дають чай із лимоном. Ми знаємо, що лимон – один із найпоширеніших цитрусових фруктів. Його традиційно вважають за корисний засіб від застуди, особливо в зимовий та осінній періоди. Ми вирішили з'ясувати, чому ж саме лимони? Чим вони такі корисні, і де ще можна використовувати їх дивовижні властивості?

Виходячи з цього, нами визначено:

Об'єкт дослідження – лимон.

Предмет дослідження – властивості лимона.

Гіпотеза: Припустимо, що лимони мають корисні властивості і мають цікаві особливості при взаємодії з іншими речовинами, які можуть використовуватися людиною в побуті та різноманітній діяльності.

На підставі висунутої гіпотези, нами сформульована основна мета проєкту – познайомитися з корисними властивостями лимону, виділити їх переваги та незвичайні особливості використання у житті людини.

Завдання роботи:

 1. Зібрати відомості про корисні властивості лимону, про речовини, що містяться в його плодах.
 2. Вивчити історію походження лимону.
 3. Довести можливість застосування властивостей лимону у житті.
 4. Провести серію дослідів з вивчення властивостей лимону та взаємодії його з іншими речовинами.
 5. Провести аналіз отриманих результатів, зробити висновки на тему дослідження.

Методи дослідження:

 • збір та аналіз інформації з даної теми;
 • інтерв'ю з лікарями;
 • експеримент;
 • спостереження;
 • порівняння;
 • вивчення та узагальнення відомостей та результатів;
 • фіксування результатів за допомогою фото- та відеозйомки.

Практична значимість.

Для вихователів: Матеріали проєкту про властивості лимона можуть бути використані у процесі різних видів дослідницької і проєктної діяльності з дошколятами, при складанні рекомендацій щодо вживання та використання лимона в побуті, іншої діяльності людини.

Для вихованців:

 • розширення наявних уявлень про лимон, його корисні властивості;
 • підвищення бажання вживати їх у їжу, піклуватися про зміцнення свого організму;
 • підвищення пізнавального інтересу вихованців дитячого садочку до цієї теми про корисні властивості лимону і бажання дізнатися у рамках проєкту більше про використання незвичайних властивостей лимону в побуті та життєдіяльності людини.

1. Що це за фрукт лимон?

Батьківщиною лимона вважається північний захід Індії, проте достеменно невідомо, де він був вирощений. У нашу країну лимон було завезено з Туреччини. З лимонних кісточок мешканці почали вирощувати лимонні дерева в домашніх умовах. Понад сто років тому цей товар нарівні з іншими нарозхват розкуповували на галасливих ярмарках [1].

Назва «лимон» походить від малайського слова «лемо». В Індії цей плід називається "німу", а в Китаї "лімунг", що означає корисний для матерів.

Лимон – це цитрусовий фрукт довжиною до дев'яти сантиметрів, яскраво-жовтого кольору, овальної форми. Зверху покритий шкіркою, всередині є часточки і насіння. Зростають лимони на вічнозелених деревах сімейства цитрусових з колючими гілками. Вік дерев може досягати 45 років та висоти до 6 м.

Молоде листя лимонного дерева має червоне забарвлення, потім стає темно-зеленим у верхній частині крони і світло-зеленим у нижній. Лимонне дерево постійно перебуває у стані зростання, тому лимон більш чутливий до холоду, ніж помаранчеві цитруси (н-р, апельсин) і меншою мірою здатний оговтатися від обмороження [2].

Дерева лимону

Лимон успішно пророщується із насіння, його можна виростити навіть у квартирі. Рослина живе та плодоносить до 30 років. Лимони збираються якомога раніше, ще зеленими, але вже набрали сік. Дозрівання відбувається в процесі перевезення та зберігання, таким чином зберігається товарний вид плодів.

Зелені плоди можуть зберігатися протягом 4 місяців. Жовтий стиглий лимон можна довго зберігати у холодильнику, де у закритій ємності він збереже вологу. Про ці корисні властивості лимону взимку і навесні згадує багато хто з нас, тому що цей жовтий фрукт не втрачає вітаміни протягом довгої зими [3].

Лимон містить величезну кількість вітамінів і служить не лише непоганим доповненням до чаю, а й джерелом бадьорості та краси. З лимону одержують лимонну кислоту, яка добре розчиняється у воді. Лимонна кислота має багато корисних властивостей і тому активно використовується людиною.

Лимонна кислота є найпопулярнішим підкислювачем, надає продуктам приємного кислуватого присмаку. Використовується в харчовій промисловості для виготовлення таких продуктів як майонези, кетчупи, желе, джеми, соуси, консерви, плавлені сири, підливи, кондитерські вироби, ін.

Маючи відбілюючу властивість, лимонна кислота використовується в косметології для видалення ластовиння, пігментних плям на шкірі, для зміцнення нігтів. Лимонна кислота широко застосовується у медицині на лікування деяких хвороб. Лимонну кислоту додають до певних видів лікарських препаратів. Наприклад, коли болить горло – рекомендується прополоскати його розбавленим лимонним соком [4].

2. Користь лимонів

У групі ми зустрілися з медицинскої сестрою нашого дитячого садка, для того щоб дізнатися про корисні властивості лимону та його вплив на здоров'я людини. Медсестра розповіла нам про те, що лимон зміцнює імунітет, прискорює загоєння ран, опіків і ясен, які кровоточать, допомагає уникнути людині простудних захворювань і прискорює процес лікування, оберігає організм від різноманітних вірусних інфекцій.

Також вживання лимону, соків та напоїв на його основі підвищує еластичність кровоносних судин, допомагає очистити організм від токсинів – речовин, які забруднюють та послаблюють організм людини, і найважливіше – фрукт лимон запобігає авітамінозу!

А які ж ще властивості має цей фрукт? Для того, щоб розібратися в цьому питанні, ми провели цикл дослідів.

Дослід №1. Чай з лимоном

Мета: дізнатися, як поводиться лимон з натуральним барвником чаю, який змінює колір наших зубів.
Обладнання: Чайник із завареним чаєм, дві склянки, лимон.

Ми взяли 2 склянки та налили в них міцний чай. Після цього поклали в одну зі склянок шматочок лимону. Лимон знебарвив чайне забарвлення.

Чай з лимономВисновок: Завдяки своїм властивостям, а саме вмісту лимонної кислоти, лимон знебарвив чай, тим самим захистив наші зуби від появи на них жовтуватого відтінку.

Дослід №2. Лимон-захисник

Мета: дізнатися, що станеться при з'єднанні лимона з іншим фруктом (яблуком).
Ми розрізали яблуко на частини, поклали його зрізами на блюдце. Видавили трохи лимонного соку на одну із частин. Що сталося? Одна половина яблука потемніла, а друга половина з лимонним соком залишилася тією самою.

Висновок: Виявляється, в яблуках міститься багато заліза, а на повітрі воно виділяється і відбувається реакція, в результаті якої яблуко темніє (своєрідна іржа). Іншу частину яблука лимонний сік покрив захисною плівкою і не дав повітрю проникнути до заліза, тому яблуко залишилося світлим, що має свіжий вигляд.

При дослідницькій роботі в рамках проєкту в дитячому садку на тему "Корисні властивості лимону" з'ясували, що лимонний сік часто використовують у кулінарії для запобігання потемнінню фруктів, наприклад, фруктових салатах.

Дослід №3. Лимон-невидимка

Мета: Дізнатися, як поводиться лимон при нагріванні.
Ми вичавили сік з 1 лимону. Потім за допомогою ватної палички написали лимонним соком невелике слово і зачекали, поки сік підсохне. Жодних видимих ​​слідів спочатку на папері не було. Потім прогладили папір гарячою праскою, і літери стали видимими!

написали лимонним соком словоВисновок:Лимонний сік при нагріванні набуває жовтого відтінку на папері.
Це означає, що з певних умов лимонний сік є проявником. Тому наше «послання» виявилося розсекреченим.

Дослід №4. Лимон - засіб для виведення плям

Мета: дізнатися, як «поводиться» лимон із плямами на тканині, одязі.
Гіпотеза: За результатами одного з проведених нами дослідів ми переконалися, що лимон може знебарвлювати кольори. Можливо, він зможе вивести деякі плями на одязі чи тканині.

Обладнання: йод, ватні диски, лимон.
На ватний диск ми капнули йод. Потім видавили на нього лимонний сік. Через деякий час цятка стала зникати.

Лимон - засіб для виведення плямВисновок: Наша гіпотеза підтвердилася. Лимон може допомогти вивести деякі плями на одязі без застосування хімічних засобів для виведення плям.

Дослід №5. Лимон-руйнівник

Мета: дізнатися, чи сік лимона розчиняє інші речовини, наприклад, яєчну шкаралупу.
Для цього ми капнули у шкаралупу лимонний сік. У результаті утворилася піна, і навіть було чути шипіння. Це вступив у реакцію з лимонним соком кальцій, який міститься в яєчній шкаралупі і надає їй твердості так само, як і нашим кісткам та зубам. В результаті, кальцій став руйнуватися.

капнули у яїчну шкаралупу лимонний сікВисновок: лимонний сік здатний розчиняти інші речовини, у тому числі кальцій.
В емалі зубів також міститься кальцій, який потрібний організму людини для міцності зубів. Отже, вживання лимона у чистому вигляді має бути обмежене. Лимонний сік шкідливий для зубної емалі - він її руйнує, особливо якщо він потрапляє в ротову порожнину разом з цукром.

Дослід №6. "Рятувальний жилет"

Устаткування: Дві місткості і два лимони (один в шкірці, другій очищений).

Хід проведення: Опустили лимон в шкірці у воду. Але він не потонув, хоча діти намагалися його опустити на дно, а лимон без шкірки відразу впав на дно. Розглянувши лимон в шкірці побачили, що в ній багато дірочок. У цих дірочках є повітря, яке тримає лимон на воді. У очищеного лимона таких дірочок немає, тому він відразу тоне.

очищений і неочищений лимон у водіВисновок: з'ясували, що в лимонній шкірці є багато бульбашок повітря. Вони виштовхують лимон на поверхню води. Без шкірки лимон тоне, тому що він важчий за воду, яку витісняє.

Дослід №7. "Отримуємо лимонний сік"

Устаткування: Лимон, марля, соковижималка, ситечко.

Хід проведення: Для приготування соку слід використати плоди стиглі, здорові без ознак псування. Очистили лимон від шкірки і розділили на часточки. Загорнули часточки в марлю і стали віджимати сік ручним пресом.

Висновок: щоб отримати натуральний сік, треба лимон очистити і скористатися ручним пресом або соковижималкою.

Дослід №8. "Лимон надуває повітряну кулю"

Устаткування: 1 ч. л. харчової соди, сок лимона, 3 ст. л. оцту (або лимонна кислота, повітряна кулька, склянка і пляшка, воронка.

Хід проведення: Наливаємо в пляшку воду і додаємо лимонну кислоту. У повітряну кульку, за допомогою воронки насипаємо соду і надіваємо кульку на шийку пляшки і поступово випрямляємо кульку.

Що відбувається? Харчова сода і сік лимона, змішаний з лимонною кислотою, вступають в хімічну реакцію, виділяють вуглекислий газ і створюють тиск, який надуває кульку.

надуваємо кульку завдяки лимону і содиВисновок: при взаємодії соди і кислоти лимона, утворюється газ, який може надути кулю.

Дослід № 9. "Виверження вулкану"

Устаткування: лимон, сода, пластиковий піддон, червоний харчовий барвник, миюче засоби, макет вулкану.

Хід проведення: Розрізаємо лимон навпіл і вичавимо сік. Змішуємо в "жерлі вулкану" харчовий барвник, миючий засіб, тепер додайте туди соду і додаємо сік лимона. Ось і наш вулкан прокинувся!

Висновок: при з'єднанні соди і оцту починається бурхлива реакція з виділенням вуглекислого газу (рідина для митися посуду додається, щоб посилити піноутворення, а барвник - для ефектнішого кольору, що нагадує лаву).

Дослід №10. "Лимонад"

Мета: Дізнатися, що станеться, якщо з'єднати соду, лимонний сік і воду.

Устаткування: склянка води, харчова сода, лимонна соди.

Хід проведення: В склянку з водою додали трохи лимонного соку, після цього всипали туди харчової соди. При з'єднанні цих інгредієнтів сталася "шипуча реакція".

Висновок: При взаємодії соди і лимонного соку, створюється реакція, за допомогою якої при додаванні води можна готувати лимонад.

Висновок

Займаючись у дитячому садку проєктною діяльністю і втіленням проєкту на тему "Корисні властивості лимону", ми працювали з різними джерелами інформації, познайомилися з історією появи лимону в нашій країні, в побуті.

Отже, ми підтвердили висунуту нами гіпотезу, що лимон не тільки корисний для здоров'я, але має незвичайні властивості при взаємодії з іншими речовинами і може активно використовуватися людиною у побуті, інший діяльності.

Крім цього, необхідно обов'язково включати лимон чи лимонний сік у щоденний раціон. Це позитивно впливає на здоров'я людини завдяки величезній кількості корисних речовин.

Перелік літератури

 1. Енциклопедія корисних кімнатних рослин. Блейз А. М.: Олма-Прес, 2000р.
 2. "Лимоноград" В. Дадикін// "Наука і життя" № 12, 2004 рік.
 3. «Лимон – природний цілитель. Вирощування Догляд. Розведення» Кулікова В.М.
 4. Енциклопедія "Я пізнаю світ" Багрова Л.А.М.: АСТ, 2002 рік.
 5. Кумедні хімічні досліди// Журнал «Мастерилка» (11.05.2010) Видавництво. "Карапуз".

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика