Оголошення

Брекет-системи: показання для встановлення, види і догляд

| sveta
Брекет-системи - показання для встановлення і догляд
Тематика:
Автор роботи:
Полякова Ольга
Клас:
10

Учениця 10 класу провела науково-дослідницьку роботу з біології на тему "Брекет-системи: показання для встановлення, види та особливості догляду", результатом якої є корисний інформаційний матеріал, стосовно використання брекетів, який допоможе вирішити чи потрібно людині їх ставити та які брекет-системи краще обрати.

Докладніше про роботу:

В навчальному дослідницькому проєкті 10 класу з біології розглядаються історія та розвиток брекет-систем, наводиться перелік показань для встановки та правила використання і догляду за брекетами. Учнівський проєкт містить важливу інформацію про те, чим страшний неправильний прикус та навіщо потрібні брекети. Також автор розбирає складові частини брекетів та класифікує види брекет-систем та описує їх.

Проведена в рамках навчального проєкту дослідницька робота на тему "Брекет-системи: показання для встановлення, види, особливості та догляд" акцентує увагу на проблемі неправильного прикусу і наводить вагомі аргументи на користь використання брекет-систем для поліпшення зовнішнього вигляду і здоров'я зубів.

Вміст індивідуальної дослідницької роботи (проєкту) з біології відображає інформацію про брекети та показання для їх встановлення, види брекет-систем, особливості та догляд за ними. У практичній частині роботи наводяться питання анкетування учнів стосовно брекетів, проводиться аналіз отриманих результатів та зроблені висновки.

Зміст

Вступ

 1. Навіщо потрібні брекети?
 2. Історія та розвиток брекет-систем.
 3. Чим страшний неправильний прикус?
 4. Складові частини брекетів.
 5. Види брекет-систем.
 6. Види систем за матеріалом.
 7. Принцип дії брекет-систем.
 8. Процес звикання до брекетів.
 9. Правила носіння і догляд за ротовою порожниною.
 10. Догляд за брекетами.
 11. Анкета «наскільки ви розбираєтесь в брекет-системах».
 12. Результати опитування.

Висновок
Література

Вступ

Протиріччя: "Не використовувати брекети (мати криві зуби і багато проблем, викликаних цим) або поставити брекет-систему (незручності, біль, обмеження в їжі)» або «ставити брекети? Трата грошей, біль і незручності або криві зуби і ускладнення».

Проблема: як мінімізувати всі негативні моменти, пов'язані з використанням брекет – систем?

Мета роботи: розробити практичні рекомендації та пояснити необхідність дотримання всіх правил носіння та догляду за брекет-системами.

Завдання проєкту:

 1. Фактори, які призвели до створення брекет-систем.
 2. Розкрити позитивні і негативні сторони використання брекет-систем.
 3. Пояснити, як мінімізувати негативні сторони брекет-систем.
 4. Розробка практичних рекомендацій.

Значимість на рівні школи і соціуму: я вважаю, що дана тема значима для школи тим, що проблеми з прикусом можуть виникнути ще в шкільному віці. Мало хто школярі та їхні батьки знають, що неправильний прикус потрібно виправляти якомога раніше і не затягувати з цією проблемою. Дана проблема може привести до ускладнень в майбутньому.

Для соціуму вона значима тим, що дорослі люди нарівні з дітьми і підлітками не повинні забувати про правила гігієни і піклуватися про своє здоров'я.
Проблеми із зубним рядом згубно впливають на здоров'я людини, тому важливо дотримуватися простих правил по догляду за зубами, щоб запобігти появі нових проблем, поставити і доглядати за брекет-системою, щоб вирішити вже існуючі проблеми.

Актуальність:
У наш час досить багато людей використовують брекет-системи для виправлення прикусу. За статистикою проблеми з прикусом є у 80% населення планети. Але ж це майже 6 мільярдів чоловік! Третині з них показано обов'язкове ортодонтичне лікування, і з кожним роком цей показник зростає. Доведено: рівні зуби сприяють поліпшенню не тільки іміджу, але і здоров'я в цілому. Людина з ідеальним прикусом уникає проблем з карієсом, травленням, поставою, та й в цілому володіє міцним і непохитним імунітетом.

Найчастіше власники брекет-систем не знають, як правильно доглядати за ними і не знають хороших препаратів по догляду. Тому в даному проєкті я розповім те, на що багато хто не звертає уваги і не надає значення.

Навіщо потрібні брекети?

Не кожна людина може пишатися здоровими і рівними зубами, тому для виправлення їх положення були створені брекет-системи, завдяки яким можна вирішити найскладніші проблеми неправильного прикусу.

За короткий проміжок часу вони завоювали довіру не тільки ортодонтів, а й більшості вдячних пацієнтів, і з кожним роком їх конструкція все більше відповідає якості і точності інноваційних технологій.
На даному етапі розвитку технологій, брекет-системи вважаються самим грамотним, зручним, а головне, ефективним методом виправлення неправильного прикусу.

Брекети - це ортодонтичні незнімні конструкції для усунення аномалій зубних рядів відповідно до норм анатомії і фізіології людини.

Історія та розвиток брекет-систем

З давніх часів людство намагалося вирівнювати зуби різними методами, але всі вони були малоефективні. І тільки на початку XX століття був створений ортодонтичний апарат, який змінив історію і з'явився прообразом всіх сучасних брекет-систем. Творцем цього ортодонтичного апарату був «батько сучасної ортодонтії» американської лікар і вчений Едвард Енгль.

Він розробив незнімну ортодонтичну систему, яка тепер називається апарат Енгля. Ця перша брекет-система мала кілька модифікацій, кожна з яких все більше набувала рис сучасної незнімної ортодонтичної техніки.

Чим страшний неправильний прикус?

По-перше, при викривленні зубів порушується повноцінний процес травлення (їжа погано подрібнюється). По-друге, неправильний прикус може викликати проблеми з дикцією. По-третє, відбувається передчасне стирання емалі зубів в місцях аномального їх зіткнення. Крім того, при викривленні зубів ускладнюється процес гігієнічного догляду за ротовою порожниною.

Принцип роботи брекетів заснований на тому, що ортодонтична дуга володіє «пам'яттю форми» і прагне повернутися в задане лікарем правильне положення. Дуже важливо правильно розрахувати навантаження, тому що малий тиск не забезпечить потрібного результату. І, навпаки, при надмірно сильному впливі існує ризик перелому кореня. Зуби переміщаються поступово, з наростанням кісткової тканини з одного боку і спадом – з іншого.

Цей процес вимагає часу, саме тому виправлення прикусу займає відносно довгий період. Не можна знімати брекети раніше запланованого терміну, навіть якщо візуально ряди виглядають рівними і красивими. Кісткова тканина повинна нарости в потрібній кількості, щоб надійно утримувати зуби в новій позиції, інакше виникає ризик зворотного переміщення зубів.

Використання брекетів необхідно в наступних випадках:

 • Усунення різних аномалій прикусу;
 • Повороти окремих зубів навколо своєї осі;
 • Переміщення зубів після видалення сусідніх одиниць;
 • Виведення непрорезавшихся зубів на своє місце в ряд;
 • Прорізування зубів над іншими одиницями через брак місця;
 • Підготовка до ортопедичного лікування.

Складові частини брекетів

 1. Самі брекети. Якщо говорити просто, то це мініатюрні замочки з пазами для дуги. Самі по собі вони прикус не виправляють, але служать основою для кріплення інших елементів;
 2. Металева дуга з вигином ідеального зубного ряду і пам'яттю форми. Задає напрямок для переміщення зубів;
 3. Кільця на задні зуби, які служать для додаткової фіксації всієї брекет-системи;
 4. Гумові або дротяні лігатури. З їх допомогою лікар закріплює дугу в пазу брекета. Такі використовуються тільки в класичних системах, а в брекетах нового покоління-самолігуючих - їх замінює кришка;
 5. Інші пристосування для напрямку руху: пружинки, еластичні тяги і ланцюжки.

Види брекет-систем

Класичні (лігатурні) брекети-конструкції, дуга в яких закріплюється за допомогою гумок або дротиків.

Самолігуючі (безлігатурні) брекети. Їх винайшов американський ортодонт Д. Даймон в середині 80-х років. Вони так і носять його ім'я-Damon.У таких системах замочки без допомоги лігатур утримують в собі дугу, дозволяючи їй вільно ковзати в пазах брекетів і задавати рух зубам.

Факт! Переваг у таких брекетів маса: по-перше, вони м'якше тиснуть на зуби, не завдаючи сильного дискомфорту. По – друге, лікаря відвідувати потрібно набагато рідше-раз в 6-8 тижнів. Та й самі візити стануть коротшими, адже доктору не потрібно возитися з лігатурами – досить просто відкрити замочки і змінити дугу. І, нарешті, час лікування може скоротитися на кілька місяців.

Естетичний. Як правило, це брекети під колір зубів або прозорі. Виробляються з кераміки, штучних сапфірів та інших матеріалів. Найдосконалішою естетичною системою сьогодні вважається DamonClear. Вона поєднує в собі всі переваги самолігуючих брекетів і абсолютну прозорість – оточуючим помітна лише тонка лінія дуги.

Лінгвальні. Їх взагалі не видно стороннім, так як кріпляться на внутрішній поверхні зубів, з боку язику. Найдорожчі з представлених брекетів, але не найзручніші, та й не всі проблеми з прикусом можуть вирішити.

Види брекет-систем за матеріалом

Металеві брекети. Виготовлені з медичної сталі системи – «найдемократичні» за ціною, доступні багатьом. Цей фактор, плюс надійність і міцність конструкції роблять металеві брекети популярними.

Керамічні брекети. Кераміка не псує зовнішнього вигляду зубів, оскільки такі брекети майже непомітні на зубах. Вони практично не відрізняються від емалі зубів, проте з часом під дією деяких напоїв (кава, чай, червоні вина) і фарбувальних спецій можуть незначно забарвлюватися. Також керамічні брекети недостатньо стійкі до механічних впливів.

Пластикові брекети. Перша ортодонтична система, яка склала конкуренцію металевим брекетам. Естетично пластик виглядає набагато краще і майже так само непомітний. Однак є і недоліки: невисока міцність, фарбування під дією барвників їжі і напоїв. В такому випадку можна використовувати кольорові брекети, але це справа смаку.

Сапфірові брекети. Установка сапфірових брекетів практично не впливає на зовнішність – вони прозорі і майже непомітні. Виготовляються з оксиду алюмінію. Основний і головний мінус для широкого використання сапфірових систем – висока вартість. Але переваги-привабливість, відсутність алергічних реакцій, висока міцність і зручність під час носіння роблять цей тип систем досить затребуваним.

Титанові брекети. Абсолютно безпечні біосумісні ортодонтичні конструкції. Міцні, довговічні і надійні системи, рекомендуються для страждаючих алергією. Відносним недоліком можна вважати те, що вони виділяються на поверхні зубів.

Комбіновані брекети. Сьогодні це вдалий у багатьох відношеннях затребуваний варіант. Лікар може встановлювати різного типу системи, в залежності від ситуації. Наприклад, при більшому викривленні нижнього ряду зубів, на нього встановлюються металеві брекет-системи, а на верхній ряд ставиться більш приваблива за зовнішнім виглядом конструкція. В цьому випадку і на бічні зуби можна поставити більш дешеві металеві брекети.

Принцип дії брекет-систем

Як тільки ортодонт встановив брекет-конструкцію, зв'язки, що оточують зуб в лунці, піддаються впливу сили. Щоб зберегти колишню звичну рівновагу, робота організму спрямована на збереження обсягу зв'язуючих волокон.

Тому в тій області, де відбувається різке стиснення зв'язок, кісткові тканини щелепи починають розсмоктуючий процес, що призводить до утворення додаткового міжзубного простору для переміщення кісткового органу. В іншій області, де відбулося розтягнення волокон, починається формування нової кісткової тканини, яка служить перешкодою для повернення зуба в початкове патологічне положення.

Головним плюсом дії брекет-систем є той факт, що результат можна зберегти на все життя пацієнта, саме тому дані ортодонтичні конструкції показані до установки в будь-якому віці.
Однак важливо відзначити, що процес виправлення затягується на тривалий період, а зуб переміщається не більше ніж на 1 мм за 30 днів.

Надання великого тиску не може прискорити переміщення зубів. Якщо розрахована ортодонтом сила, буде надавати сильне навантаження, нервові закінчення і трубковіді кровоносні судини, що оточують зубну одиницю, отримають пошкодження, що порушить процес кровообігу. Наявність даних порушень ускладнює корекцію і знижує швидкість пересування кісткових органів. Крім цього, пацієнт буде відчувати больові відчуття.

Яку систему-брекетів вибрати: лігатурну або безлігатурну?
Щоб розібратися і зробити правильний вибір, розглянемо головні відмінності систем:

 • Метод кріплення дуги (лігатурні ― тяги, безлігатурні ― мікрозамки).
 • Розміри (лігатурні відрізняються тонкою товщиною, безлігатурні мають потужний розмір дужок).
 • Підсумковий результат (лігатурні здатні виправити найскладніші патології, безлігатурні справляються з простими проблемами).
 • Планові відвідування ортодонта (лігатурні системи вимагають постійного контролю над станом дуг і тяг, саморегулюючі брекети не вимагають частих відвідувань фахівця).
 • Гігієнічний догляд (наявність додаткових елементів в лігатурних системах ускладнює процес очищення).
 • Вартість (системи, оснащені мікрозамками, коштують набагато дорожче класичних конструкцій).

Позитивні і негативні сторони брекет-систем:

Позитивні:

 1. Можливість виправлення навіть найскладніших і запущених станів викривлення зубів;
 2. Стаціонарне кріплення виключає загрозу поломки системи дітьми;
 3. Емаль стає міцнішою і менш чутливою, загальний стан ясен і зубів поліпшується.

Негативні:
* Обов'язковість правильного догляду та очищення, інакше ризик нанесення шкоди конструкції і ротової порожнини серйозно зросте.

 1. Естетично більшість брекетів виглядає не дуже привабливо;
 2. Перший час чутливість зубів зростає;
 3. Брекет-системи доведеться носити досить довго, але тут все залежить від масштабів проблеми і ступеня її складності;
 4. Є ряд протипоказань, коли ставити брекети не можна, наприклад, при туберкульозі, хворобах крові, а також при наявності захворювань серцевої, імунної або ендокринної системи.

Як мінімізувати негативні сторони брект-систем
Найчастіше, великий термін лякає людей, і людина починає поступово втрачати до цього інтерес, але позитивні результати помітні після перших тижнів, тому мотивація не втратить своєї сили. До того ж кожен місяць, під час якого ви носите цю систему, додатково підтверджує вірність прийнятого рішення. Перші результати корекції зубів можна побачити вже через 5-6 місяців по тому установки конструкції.
Так, ортодонтична система, як і будь-які стоматологічні пристрої, коштує дорого.

На ціну дуже впливають обрана клініка, тривалість курсу лікування і самого апарату. Ця дуже велика сума з часом легко окупиться, через те що багато причин для розвитку різноманітних захворювань будуть виправлені задовго до появи патологій.
Варто лише набратися терпіння і всі мінуси при установці перейдуть в звички або просто ліквідуються.

Процес звикання до брекетів

Безпосередньо після установки системи через біль і дискомфорт доведеться приймати знеболююче, обмежитися напіврідкою їжею. Може здатися, що зуби розхиталися — це нормальна реакція, так як починається процес корекції. Неприємні відчуття тривають до декількох днів, а якщо протягом цього часу вони не припинилися, потрібно повідомити про це лікаря.

На який час встановлюють брекет-систему? Середня тривалість носіння брекет-систем - від одного до двох років. Це не так довго, якщо врахувати, що ефектна посмішка і здорові зуби залишаться на все життя.

Правила носіння і догляд за порожниною рота

 1. Регулярно відвідувати стоматолога. Поки буде проходити зміна прикусу або вирівнювання зубів пацієнт повинен відвідувати стоматологічний кабінет з призначеною періодичністю. У міру зміни картини лікар буде коригувати положення елементів в конструкції, лікувати в міру прояву захворювання ротової порожнини.
 2. Чистити зуби після кожного прийому їжі. Так як конструкція складається з безлічі дрібних елементів, під їх поверхню швидко потрапляє їжа. Вчасно не видалені залишки їжі, є розсадником бактерій. Чистити ротову порожнину бажано за допомогою щітки, але якщо такої можливості немає, то краще прополоскати рот водою або бальзамом-ополіскувачем.
 3. Застосовувати спеціальні девайси. Для того щоб залишки їжі добре віддалялися, необхідно використовувати спеціальні пристосування, які м'яко і делікатно будуть очищати простір між елементами системи і емаллю.
 4. Чистити зуби з усіх боків. Проводити чистку потрібно не тільки з зовнішньої сторони, але і внутрішньої. Особливу увагу варто приділяти місцям, де з'єднуються елементи конструкції.
 5. Стежити за харчуванням і виключити тверду їжу. "Небезпечними" продуктами вважаються сухарики, карамель, горіхи, грильяж і т. д.

Догляд за брекетами

Чистити зуби тепер варто не тільки вранці і ввечері, але і після кожного прийому їжі. Звичайна зубна щітка в цьому випадку не помічник — будуть потрібні спеціальні засоби.

Ортодонтичні щітки - це щітки з V-подібним поглибленням в щетині: короткі щетинки чистять брекети, а довгі щетинки – поверхню зубів. Якщо використовувати звичайну щітку без поглиблення, щетинки будуть роз'їжджатися в різні боки і не зможуть якісно чистити.

Монопучкові щітки
У звичайної щітки немає шансів проникнути у важкодоступні місця брекет-системи. Але це легко зробить Монопучкова щітка з коротким і вузьким конусоподібним пучком щетинок. Замість монопучкової щітки можна використовувати спеціальні зубні Йоржики — вони легко проникнуть під дугу, очистять найвужчі місця брекет-конструкції. Важливо підібрати йоржик за розміром. Для брекетів найкраще підходять ортодонтичні моделі з щільною конусоподібної щетиною і більш міцним і стійким до навантажень стрижнем.

Йоржик
Йоржик дозволяє якісно видалити залишки їжі під скобами, між зубами і навколо пластин.

За формою Йоржики діляться на три види:

 • Циліндричні і все щетинки однієї довжини.
 • Конусоподібні-щетинки найбільш короткі на кінці і поступово подовжуються до основи.
 • Вигнуті-щетинки розташовуються під кутом до ручки.

Для очищення брекетів найкраще вибирати конусоподібні і вигнуті — вони проникають у важкодоступні частини конструкції.

Іригатор
Найзручніший і ефективний спосіб очищення брекет-систем — використання іригатора. Потужний струмінь води вимиває залишки їжі і нальоту з найвужчих місць конструкції. А якщо використовувати ортодонтичну насадку на іригатор, чистити брекети стане ще простіше і швидше — крім розпилювача на ній є м'які щетинки.

Ополіскувачі для порожнини рота
Ополіскувачі для порожнини рота необхідні при носінні брекетів. Вони не тільки надають свіжість подиху, але і допомагають видалити шматочки їжі з конструкцій після їжі, запобігаючи зростання хвороботворних бактерій. Важливо пам'ятати, що ополіскувач використовується не як окремий засіб, а в комплексному догляді.

Анкета " на скільки ви розбираєтеся в брекет-системах?»

1) Стать:
1. Ж 2. Ч

2) Вік:
1. 14-15 років 2. 16 років і більше 3. 30 років і більше

3) Як часто ви відвідуєте стоматолога?
1. 1 раз на рік 2. Раз на півроку 3. 3 рази на рік і більше

4) Є у вас проблеми з неправильним формуванням зубного ряду?
1. Так, є проблеми 2. Є незначні 3. Немає проблем

5) Чи знаєте ви, скільки існує видів брекет-систем?
1. Так, знаю всі види 2. Я Знаю, але не впевнений 3. Ні, не знаю

6) Чи знаєте ви про складові частини брекет-систем?
1. Так, знаю всі складові частини брекет-систем;
2. Так, але знаю не всі елементи;
3. Ні, не знаю зовсім.

7) Як ви думаєте, чи можуть зуби повернутися в колишнє положення після зняття брекетів?
1. Думаю, що можуть 2. Ні, звичайно не можуть

8) Як ви думаєте, скільки потрібно за часом носити брекети?
1. Рік 2. У кожного індивідуально 3. 2 роки

9) Чи вірно твердження: з брекетами не можна вживати тверду їжу (яблука, горіхи і т. д.)?
1. Так, правильно 2. Ні, неправильно

10) як ви думаєте, чи важко доглядати за брекетами?
1. Важко 2. Легко 3. Не треба доглядати

11) Чи потрібні спеціальні засоби для догляду за брекет-системами?
1. Так, потрібні 2. Ні, не потрібні

12) Якщо у вас проблеми з прикусом і Вам запропонували б використовувати брекет-систему, погодилися б?
1. Так 2. Подумав би 3. Ні, ніколи в житті

13) Як ви думаєте, чи є заміна брекетів?
1. Так 2. Ні 3. Не знаю

Результати опитування

 • Стоматолога відвідують частіше жінки, ніж чоловіки.
 • Чоловіки вважають, що при носінні брекет-систем можна їсти тверду їжу, але після зняття брекетів зуби можуть повернутися в колишнє положення.
 • Більшість жінок дали б свою згоду на установку брекет-систем, якби у них були б проблеми з неправильним формуванням зубного ряду
 • Найчастіше саме жінки вважають, що брекети - це красиво.
 • Жінки більше розбираються в різновидах брекет-систем і розуміють, що для догляду за брекетами потрібні спеціальні засоби.
 • Статистично більше жінок носять брекети, ніж чоловіки.

Висновок

 1. Більшість опитаних в рамках дослідницького проєкту про брекет-системи, показання для встановлення та догляд відвідують стоматолога 3 рази на рік і більше (39%). Це є хорошим результатом.
 2. 89% опитаних вважають, що для догляду за брекет-системами потрібні спеціальні засоби. Цей показник дослідницької роботи говорить про інформованість людей в даній сфері.
 3. Розроблено засоби і методи по догляду за брекет-системами.

Література

 1. Ресурси Мережі Інтернет
 2. Особистий досвід
 3. Консультація лікаря-ортодонта.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика