Оголошення

Проєкт "Вирощування капусти на городі"

| sveta
Вирощування капусти
Тематика:
Автор роботи:
Сунько Вероніка
Керівник проєкту:
Пестренко Ольга Анатоліївна
Клас:
4

У індивідуальному дослідницькому міні-проєкті на тему "Вирощування капусти на городі" учениця 4 класу початкової школи в рамках предмета "Я досліджую світ" розглядає і вивчає різні види і сторти капусти, вирощує на власному городі білоголову червневу капусту, готує з неї смачні та корисні котлети.

Докладніше про роботу:

В основі навчальної дослідницької роботи (проєкту) на тему "Вирощування капусти на городі", проведеної ученицею 4 класу з предмету "Я досліджую світ", лежить виклад особистого досвіду посадки, вирощування та зберігання білокачанної капусти. Послідовність роботи супроводжується фотозвітом.

У запропонованому творчому і дослідницькому проєкті про вирощування капусти на власному городі ученицею 4 класу школи було викладено аргументи на користь капусти як продукту харчування та запропоновано ідеї проведення шкільних заходів із використанням капусти.

Опублікована дослідницька робота (міні-проєкт) про вирощування капуси на городі буде цікава як учням 3 класу, так і учням 5 класу загальноосвітньої школи в рамках предмету (курсу) "Пізнаємо природу" і "Довкілля".

Зміст

Вступ

  1. Сорти капусти.
  2. Вирощування білокачанної капусти.

Висновок
Список літератури

Вступ

Якось мама насмажила котлет. Вони були дуже смачні. Виявилось, що мама зробила їх з капусти. Я вирішила більше дізнатися про цей овоч.

В енциклопедії про капусту написано: це слово походить від латинського "Капут" (з наголосом на а), що означає голова. Капусту почали обробляти понад 4 тис. років тому. За висловом Піфагора, "капуста є овочем, що підтримує бадьорість і веселий, спокійний настрій духу". Відрізняється капуста високим вмістом макро- та мікроелементів, серед яких: калій, магній, фосфор, кальцій та залізо.

Крім цього в будь-якій капусті міститься збалансований природою комплекс вітамінів: А, В1, В2, В6, C, E, РР, U. Дізнавшись про це, я поставила собі за мету: виростити капусту, приготувати з неї смачні та корисні котлети і пригостити ними друзів. Для досягнення поставленої мети мені потрібно було вирішити наступні завдання:

  • Вибрати сорт капусти
  • Вибрати найкраще місце для посадки капусти
  • Навчитися доглядати розсаду капусти
  • Дізнатися про шкідників капусти та способи боротьби з ними
  • Зібрати врожай, вивчити способи зберігання та переробки капусти
  • Зробити висновки щодо дослідницької роботи (проєкту)

Види і сорти капусти

Сортів капусти існує безліч.

Капуста білоголова

Білоголова капуста була виведена в Стародавній Греції, де її називали «крамбе». За термінами дозрівання капуста поділяється на: ранньостиглі сорти — 90 — 120 днів після висадки, середньостиглі сорти — 120—150 днів після висадки, пізньостиглі сорти — 150—180 днів після висадки.

Ранні сорти вирощують для одержання врожаю в кінці весни — на початку літа, середні — в другій половині літа, а пізні — восени для споживання у свіжому вигляді, для переробки і зберігання. Округлі качани, вагою від 1,8 до 2,5 кг, щільність середня, стійкість до розтріскування. Врожайність до 6 кг із кв.м.

Білоголова капуста

Цвітна капуста

Цвітна капуста може бути білою, помаранчевою, зеленою і фіолетовою. Це капуста з низьким вмістом жиру, з низьким вмістом вуглеводів і високим вмістом харчових волокон, фолієвої кислоти, води і вітаміну С.

Цвітна капуста

Савойська капуста

Назва сорту походить від історичного регіону Савоя, де він набув широко вжитку. Савойська капуста утворює великі пористі і нещільні качани. Маса головок капусти коливається, залежно від сорту, в межах від 0,5 до 3 кг. Листя савойської капусти тонке з гофрованою поверхнею.

Савойська капуста

Капуста червоноголова

Капуста із характерним червоно-фіолетовим забарвленням листя. Колір листя зумовлений вмістом у клітинах рослини антоціанів. Якісна головка червоноголової капусти важить не менше 400 г, її вага може сягати 4 кг, вона щільна, при натисканні не вдавлюється.

Капуста червоноголова

Брюссельська капуста

Ця рослина досягає одного метра у висоту, на стеблі росте від 20 до 75 маленьких мініатюрних головок.
Висаджують розсаду у ґрунт 15-25 травня. Відстань між рослинами повинна бути 30-40 см, між рядками — 60-70. Найкраще росте на суглинках з високим вмістом гумусу й глибоко обробленим ґрунтом.

Брюссельська капуста

Броколі

Батьківщина броколі — Мала Азія і Східне Середземномор'я. Стебло капусти в перший же рік досягає висоти 60-90 см і на вершині утворює безліч сукулентних гілок (квітконосів), що закінчуються щільними групами дрібних зелених бутонів. Краще всього броколі росте в прохолодному сирому кліматі. Урожай збирають, коли головка досягне діаметра 10-17 см.

Капуста Броколі

Кольрабі

Кольрабі холодостійка і швидкостигла рослина, дає врожай раніше, ніж рання білокачанна капуста. В перший рік утворює стеблеплід в залежності від сорту округлої овальної форми, світло-зеленого або фіолетового забарвлення.

Капуста Кольрабі

Капуста пекінська

Пекінська капуста як культурна рослина сформувалася на території Китаю. Холодостійка культура короткого дня. Висаджувати розсаду або висівати насіння потрібно в ранні строки або в другу-третю декаду липня. Можна отримати товарну продукцію за 25-30 днів.

Капуста пекінська

Листова капуста

Листову капусту вирощують для їжі завдяки її темно-зеленим листам. Сира листова капуста містить 90% води, 6% вуглеводів, 3% білків і нехтовно малу кількість жирів. Листова капуста містить значну кількість вітаміну K, A, вітаміну C і мангану, а також помірне джерело кальцію і вітаміну B6.

Листова капуста

Китайська капуста Бок-чой (Пак-чой)

У бок-чоя не буває качанів, замість цього навколо центральної бруньки у нього формуються гладке темно-зелене листя на товстих стеблах. Бок-чой є популярним інгредієнтом в китайській, корейській і японській кухнях. У бок-чої міститься велика кількість вітаміну А і С.

Китайська капуста Бок-чой

Японська капуста Міцуна (Мізуна)

Батьківщиною рослини вважається Японія, де вона є національним блюдом. Листя зібране в розетку. Висота дорослої рослини може доходити до 40-50 сантиметрів. Рослина невибаглива і скоростигла. Може вирощуватися у відкритому грунті, теплицях і домашніх умовах. Через 30-45 днів після посіву мицуна готова до вживання.

Японська капуста Міцуна

Декоративна капуста

Декоративна капуста на клумбі або в декоративному городі виглядає напрочуд ефектно. Розетки її листя нагадують пір'я, корали або величезні троянди. Досить морозостійка культура, легко виносить невеликі заморозки (до -5С).

Декоративна капуста

Кормова капуста

Капуста кормова за поживною цінністю перевершує всі кормові коренеплоди. Вона є добрим молокогінним кормом, також збільшує жирність молока. Цінність цієї культури в тому, що вона забезпечує високу врожайність, при весняній сівбі - 500-800 ц/га, поукісній 300-400ц/га, післяжнивній - 150-300ц/га.

Кормова капуста

Навіть очі розбіглися під час вибору. Мама порадила ту, яку простіше доглядати. Ми вибрали білоголову сорт Червнева. Щоб вибрати місце для посадки капусти потрібно знати за яких умов вона добре росте.

Вирощування білоголової капусти

При посадці до розсади необхідно відноситися дбайливо, захищати її від вітру та спеки, не м'яти, не обламувати листя і особливо берегти верхівкову бруньку. При посадці бруньку не можна засипати землею. Необхідно стежити за тим, щоб коріння при посадці не підгиналися і не стискалися в грудку, а були розподілені більш-менш рівно. Поливати розсаду слід рівномірно, тримаючи лійку якумога нижче до землі.

Через 10-15 днів після посадки необхідно провести перше підживлення і перше ручне мотиження.
Підгортання капусти - 2 рази на літо. Коли листя капусти прикривають міжряддя, розпушування та полицю припиняють. У числі заходів догляду треба підкреслити боротьбу з капустяною білянкою та поливання.

поливання капустиКапуста - рослина дуже вимоглива до вологи. У період зростання качана потреба капусти у воді досягає 20 літрів, тобто 2 ведра на добу на 1 квадратний метр. Тому їй потрібне рясне поливання.

Збір треба проводити, коли утворюється більш-менш тугий щільний качан. Качани капусти зрубують гострим ножем або сокирою, після чого очищають.

Все літо росла моя капуста. А я тим часом вивчала як краще зберегти мою капусту та яку смакоту з неї можна приготувати. Найпростіший спосіб - покласти всі качани в мішок або коробку і зберігати в них. Зберегти врожай допоможуть старі газети. Потрібно кожну головку обгорнути в газету, і потім можна складати в ящик.

зберігання капусти

Сучасні господині пропонують замість газет використовувати харчову плівку. Кожну голівку обертати нею і опускати в погреб. Можна просто підвісити за качан.

Капуста в погребі

Врожай зібрали. Частину капусти повісіли у підвалі за качан, а частину загорнули в харчову плівку. А з найбільшого виделка капусти ми з мамою насмажили котлет і почастували друзів.

За старих часів в Київській Русі існувала традиція колективної заготівлі капусти на зиму. Рубили її після 27 вересня, одразу після православного свята Воздвиження (Воздви́ження Че́сного Хреста́ Госпо́днього). Цієї пори починалася низка веселих осінніх вечірок — капусників або капусниць, які тривали два тижні. Ми наприкінці вересня також організуємо капустяний тиждень.

Висновок

Зниження рівня показників здоров'я дітей та підлітків – актуальна проблема сучасного суспільства. Фахівці стверджують, що одне з провідних місць серед причин цього займає культурний аспект, пов'язаний з формуванням у підростаючого покоління ціннісного ставлення до власного здоров'я.

Для того, щоб бути сильними, активними та добре вчитися – необхідно стежити за своїм харчуванням. Адже їжа - єдине джерело харчових речовин та енергії, що забезпечує безперервне зростання та розвиток молодого організму. Основи здоров'я закладаються у шкільні роки.

Правильне харчування дитини на цей період - запорука її хорошого фізичного і психічного здоров'я протягом усього життя. Впевненість у собі, успіхи у навчанні, концентрація уваги та здатність до запам'ятовування прямо залежать від раціону харчування. Тому вживання багатовітамінної капусти – шлях до здоров'я! Хороша в мене вродила капуста, наступного року спробую посадити помідори.

Використані джерела

Для написання цього дослідницького міні-проєкту про вирощування капусти на городі ученицею 4 класу були використані матеріали занять з предмету "Я досліджую світ" та ресурси мережі Інтернет.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика