Оголошення

Дослідницька робота "Виготовлення парфумів у домашніх умовах"

| sveta
Виготовлення парфумів у домашніх умовах
Тематика:
Автор роботи:
Тимофєєва Дар'я
Керівник проєкту:
Калюжна Галина Олександрівна
Клас:
7

В унівській науково-дослідницькій роботі з хімії на тему "Виготовлення парфумів у домашніх умовах" проводиться вивчення історії парфумів та парфумерної продукції, а також розглядаються способи виготовлення парфумів, у тому числі і в домашніх умовах.

Докладніше про роботу:

У процесі роботи над індивідуальним дослідницьким проєктом з хімії про виготовлення парфумів у домашніх умовах учениця 7 класу вивчила, що таке парфуми з точки зору тлумачного словника, а також з'ясувала, коли і з якою метою були винайдені парфуми і чому вони набули такого широкого поширення. У роботі розповідається, з чого виготовлялися перші парфуми та який шлях еволюції пройшла технологія створення парфумів до наших днів.

Учениця 7 класу школи в рамках своєї дослідницької роботи на тему "Виготовлення парфумів у домашніх умовах" провела ряд практичних експериментів з хімії, за допомогою яких визначила два робочі способи виготовлення парфумів у домашніх умовах. Результати дослідів представлені в додатку до роботи (проєкту). Також у роботі перераховані інгредієнти, що входять до складу парфумів та описуються правила їх з'єднання один з одним так, щоб у результаті вийшов приємний та стійкий аромат.

Зміст

Вступ

 1. Історія виникнення парфумів.
 2. Склад парфумів.
 3. Виготовлення парфумів у домашніх умовах.

Висновок
Список використаних джерел та літератури
Додаток

Вступ

Актуальність роботи: Здається, парфуми у житті були присутні завжди. Назвати дату появи парфумів просто неможливо. Стародавні народи Греції, Єгипту, Китаю та Риму користувалися ароматами не тільки в естетичних, а й у медичних цілях. Ефірні олії використовувалися в особистій гігієні з метою усунення неприємних запахів, а також для надання приємного аромату тілу та житлу.

У сучасному світі люди користуються парфумами для того, щоби від них приємно пахло, щоб оточуючим було приємно знаходитися поряд. Ми зацікавилися: а чи можна виготовити парфуми в домашніх умовах?

Гіпотеза: Парфуми можна приготувати у домашніх умовах.

Мета: Виготовити парфуми в домашніх умовах.

Завдання дослідження:

 • Вивчити історію парфумів та парфумерної продукції.
 • Вивчити способи приготування парфумів у домашніх умовах.
 • Виготовити парфуми у домашніх умовах.
 • Проаналізувати отриманий результат.

Об'єкт дослідження: парфуми.
Предмет дослідження: виготовлення парфумів.

Методи дослідження: вивчення літератури, експеримент, аналіз результатів.

Історія виникнення парфумів

Парфум – це парфумерний засіб (ароматична рідина на спиртовому розчині).

З перших днів існування люди почали користуватися парфумами. Слово «парфумерія» запозичене з латини: там слово «фумус» означало «дим». Це наводить нас на думку, що древні люди, щоб отримати аромат, спалювали приємно пахнучу деревину, смоли чи листя. Давньоримський історик і письменник Пліній Старший свідчить, що ароматичні речовини вперше почали застосовувати у країнах Сходу. Так сталося мабуть тому, що саме тут росли удосталь сандалове та камфорне дерева, мускатний горіх і ароматична тростина.

У стародавньому Єгипті вживання ароматних рослин досягло великих успіхів у виробництві запашних речовин. Знайдені у гробниці флакони з парфумами двохтисячолітньої давності досі випромінюють приємний аромат.

Давні греки приписували винахід ароматичних рідин та мазів безсмертним богам. Вони душили меблі, страви, зали для бенкетів, обприскували гостей рожевою водою. Від греків звичай користуватися ароматичними речовинами перейшов до римлян. Споживання парфумів досягло тут разючих розмірів. Їх додавали у воду для купання, кропили ліжка, підмішували ароматичні рідини в напої.

Революція у парфумерній справі відбулася у вісімнадцятому столітті з винаходом одеколону. Одеколон – це суміш запашних трав на спиртовій основі. Новий поштовх у розвитку парфумерії стався у ХІХ столітті у зв'язку з розвитком хімії. Запахи стають ще різноманітнішими. У цей час панночки починають носити у своїх ридикюлях маленькі ароматичні баночки. Попит на парфуми розростався. Стали величезними темпами розвиватися промисловості з виробництва сировини для парфумів. Стали з'являтися парфуми зі світовими іменами.

Переважно це були французи. Саме французи 130 років тому заснували першу фабрику з виробництва парфумів.

Склад парфумів

Склад парфумів

Кожний парфум має свій унікальний запах. Для створення парфумів комбінуються різні хімічні речовини та олії, щоб у сукупності вийшов бажаний аромат. Розробники парфумів дуже суворо ставляться до збереження таємниці складу своїх парфумів. І хоча всі парфуми різні, для їх виготовлення використовуються одні й ті самі речовини.

Основні матеріали, які використовує майстер у своєму арсеналі – синтетичні речовини, ароматичні, виділені із рослин, а також речовини тваринного походження. Наприклад, рослинні інгредієнти - це рожева, жасминова, мандаринова, апельсинова, лимонна олія. Тварини – це амбра, цибет, бобровий струмінь, мускус. Синтетика – це ваніль.

Крім того, підрозділяють ароматичні сировинні матеріали на такі види:

 1. 1. Екстракти
 2. Вилучаються запашні речовини у вигляді летких розчинників. Сюди входять мацерати, тваринні речовини, сухі рослини, бальзами та смоли.

 3. 2. Ефірні олії.
 4. Вони створюють основу композиції чи її частину.

 5. 3. Особливі запашні речовини.
 6. Це хімічні сполуки, одержувані парфумерами в чистому вигляді - є секретами парфумерів.

 7. 4. Віддушки.
 8. Речовини, отримані штучним шляхом додавання в продукцію низької якості.

 9. 5. Композиції.
 10. Речовини, які отримують штучно. Є сумішшю запашних сполук.

 11. 6. Спирт.
 12. 7. Вода.

Крім того, до складу парфумів входять так звані закріплювачі, які покликані уповільнити випаровування олій і сполук з тілами. До них відносять найчастіше речовини тваринного походження – мускус, амбру, ондатру, цибет. Саме такий склад дозволяє аромату парфумів розкриватися поступово.

Зазвичай парфуми мають композицію, що складається із трьох нот.
Перша – початкова. Вона проявляється відразу після нанесення парфумів та випаровується 15 хвилин. Запах її дуже легкий, що інтригує.
Основна нота – друга. Її запах і визначає якість парфумів. Саме тут вони мають виявити багатство свого аромату та характер. Якщо парфуми якісні, друга нота випаровується дуже довго, і ви можете годинами насолоджуватися чудовим, казковим ароматом.
І, зрештою, третя нота – це шлейф, який залишають парфуми. Це має бути легкий, чарівний аромат, який надовго залишається після застосування.

Виготовлення парфумів у домашніх умовах

Зробити парфуми в домашніх умовах коштує набагато дешевше, ніж придбати їх у магазині, адже для створення власного аромату нам знадобиться аркуш чистого паперу, ефірна олія, спирт.

Дослід 1. Виготовлення парфумів за технологією

Хід роботи:

 • Нарізаємо тоненькі смужки паперу довжиною приблизно 9-11 сантиметрів.
 • Наносимо на кожен листочок 1 краплю ефірної олії. Щоб точно пам'ятати, який аромат нам сподобався найбільше, підписуємо простим олівцем кожен аркуш паперу.
 • Виготовляємо аромат парфумів. Для цього ми взяли:
 1. по 5 крапель ефірної олії першої ноти: лаванда, бергамот
 2. по 10 крапель ефірних олій другої ноти: шавлія, іланг-іланг
 3. 20 крапель ефірних олій третьої ноти: мигдальної олії
 • Додаємо основу до ефірних олій. Як основу для рідких парфумів ми взяли спирт, розбавлений дистильованою водою. Основа становить 7 частин (420 крапель).
 • Перемішуємо отриманий склад і виливаємо парфуми у темний флакон, ставимо у темне місце. Отриманий склад перемішуємо 1 раз на 2-3 дні.
 • Через 4 тижні парфум готовий до вживання.

Висновок: В результаті виготовлення парфумів за технологією у нас вийшли парфуми з рвучким, деревним запахом; колір парфумів каламутний. Духам дали назву – «Ранкова свіжість».

Дослід 2. Виготовлення парфумів (експеримент)

Хід роботи:

 1. Нарізаємо тоненькі смужки паперу довжиною приблизно 9-11 сантиметрів.
 2. Наносимо на кожен листочок 1 краплю ефірної олії. Щоб точно пам'ятати, який аромат нам сподобався найбільше, підписуємо простим олівцем кожен аркуш паперу.
 3. Виготовляємо аромат парфумів. Для цього ми взяли ефірні олії, що нам сподобалися: бергамот і лаванда, м'ята, мигдальна олія.
 4. Додаємо основу до ефірних олій. Як основу для рідких парфумів ми взяли спирт, розбавлений дистильованою водою.
 5. Перемішуємо отриманий склад і виливаємо парфуми у темний флакон, ставимо у темне місце. Отриманий склад перемішуємо 1 раз на 2-3 дні.
 6. Через 4 тижні парфуми готові до вживання.

Висновок: В результаті експерименту у нас вийшли парфуми з витонченим, трав'яним запахом; колір парфумів каламутний. Парфумам дали назву «Вечірня прохолода».

Висновок

В результаті дослідницької роботи на тему "Виготовлення парфумів у домашніх умовах" з хімії, ми дізналися, що парфуми – комбінація різних ефірних олій, об'єднаних в єдину ароматичну композицію. Всі види парфумів складаються, в основному, з пахучого концентрату, спирту та води та відрізняються їх пропорційним співвідношенням. Парфуми в житті людини були завжди і назвати дату появи парфумів просто неможливо.

У домашніх умовах досить просто підготувати власні парфуми. Але ці аромати будуть набагато простішими, ніж покупні парфуми знаменитих фірм-виробників.

Робота над дослідницьким проєктом про виготовлення парфумів у домашніх умовах має практичне значення і відноситься до предмету "хімія", може використовуватися учнями для виготовлення парфумів у домашніх умовах. Внаслідок дослідження наша гіпотеза підтвердилася.

Після проведеного дослідження та отриманих результатів, ми замислилися над новим питанням: «А чи можна створити парфуми з пелюсток різних кольорів?». Для нас це дуже важливо, тому що надалі ми створюватимемо парфуми, тому ми продовжимо своє дослідження.

Список використаних джерел та літератури

 1. Балуєва Г.А., Осокіна Д.М. Усі ми вдома хіміки. М.: "Хімія",1980.
 2. Бражніков В.П. Історія запахів. М: Наука, 1998.
 3. Гроссе Е., Вайсмантель Х. Хімія для допитливих. Основи хімії та цікаві досліди. Л.: Хімія, 1985. - 336с.
 4. Стікс Ст., Вайгерштофер У. У царстві запахів. Ефірні олії та їх дія. М.: НАВЕУС, 1999. - 127с.
 5. Історія виникнення парфумів - [Електронний ресурс].
 6. Парфуми своїми руками. - [Електронний ресурс].

Додаток

Використання парфумівТаблиця "Композиція парфумів"

Фаза парфумів Характеристика фази Час дії Назва ефірних олій
Початкова нота (перша, голова парфумів) Верхня нота в композиції має велику важливість, оскільки несе собою найперше враження про парфум і немов готує нас до основного аромату 5-30хв. мускатний горіх, базилік, чебрець, лаванда, розмарин, бергамот, лимон, олія апельсину
Основна нота (друга, серце парфумів) Вона пов'язує голову і основу і зазвичай складається з матеріалів вже повільнішого випаровування, які комбінуються в композиції, відтіняючи і доповнюючи один одного до 10 год. шавлія, пальмароза, ялівець, іланг-іланг, дика лілія, жасмин, троянда
Шлейф (третя нота, основа, база парфумів) Складається з речовин з найнижчим порогом випаровування, які тримаються на шкірі найдовше від 12 до 24 год. і більше ваніль, тубероза, касія, пачулі, кедр, сандал. До них також додаються запахи фруктів, мускусу, східних прянощів, моху тощо

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика