Оголошення

Дослідницька робота (проєкт) "Бактерії"

| sveta
Проєкт Бактерії
Автор роботи:
Попова Вероніка
Керівник проєкту:
Єлізарова Галина Іванівна
Клас:
5

У представленій дослідницькій роботі на тему "Бактерії" з курсу "Пізнаємо природу" (Довкілля) учениця 5 класу вивчає види бактерій, їх вплив на організм людини, а також проводить анкетування однокласників. В роботі представлений довідковий матеріал про бактерії та опис практичних експериментів, які були проведені автором.

У процесі роботи над дослідницьким проєктом на тему "Бактерії" з курсу "Пізнаємо природу" (Довкілля) ученицею 5 класу була поставлена мета досліджувати бактерії, які живуть в організмі людини і розмноження бактерій в домашніх умовах. У індивідуальному проєкті були вивчені і проаналізовані такі різновиди бактерій: лактобактерії, Захисник пуза.

Докладніше про роботу:

Матеріал з науково-дослідницької роботи (проєкта) на тему "Бактерії" може бути використаний на уроках біології у 6 класі школи, або у 5 класі на курсі "Пізнаємо природу" (Довкілля) . В основі дослідницької роботи лежить аналіз теоретичних відомостей про походження і види бактерій, а також проводиться анкетування учнів на предмет знайомства з видами бактерій, їх середовищем існування і взаємодією з людським організмом.

Матеріал роботи можна використати для міні-проєкта на тему "Бактерії" у 5 класі з курсу "Піжнаємо природу", у 4 класі з предмету "Я досліджую світ" і у 6 класі з біології . В роботі автором були викладені дані про особливості впливу бактерій на здоров'я людини, а також проведені практичні досліди розмноження бактерій в домашніх умовах.

Зміст

Вступ
1. Різновиди бактерій.
1.1 Лактобактерії.
1.2 Захисник пуза.
1.3 Головочес.
1.4 Та, що нариває.
2. Анкетування.
3. Досліди по розмноженню бактерій в домашніх умовах.
Висновок
Література

Вступ

Бактерії - найдрібніші живі істоти, які можна зустріти в будь-якому куточку земної кулі. Їх знаходили в струменях гейзерів з температурою близько 105, дуже солоних озерах, наприклад у Мертвому морі. Живі бактерії були виявлені у вічній мерзлоті Арктики, де вони пробули 2-3 млн. років.

В океані, на глибині 11 км; на висоті 41км в атмосфері; в надрах земної кори на глибині декількох кілометрів - скрізь знаходили бактерії. Бактерії прекрасно себе почувають у воді, яка охолоджує ядерні реактори; залишаються життєздатними, отримавши дозу радіації, яка в 10 тис. разів перевищує смертельну для людини.

Серед бактерій є паразити, які, поселяючись в чужих організмах, можуть стати причиною хвороби.

Мета: дослідження бактерій, що живуть в організмі людини і розмноження бактерій в домашніх умовах.

Завдання:

 • З'ясувати, що таке бактерії.
 • Виконати експерименти по розмноженню бактерій в домашніх умовах.
 • Проаналізувати інформацію про бактерії.

Об'єкт дослідження - бактерії.
Предмет дослідження - значення бактерій для людини.

Методи роботи:

 • Дослід
 • Спостереження
 • Аналіз відповідної літератури

Актуальність: світ бактерій є частиною нашого життя.

Бактерії відіграють дуже важливу роль у світі живого. Бактерії були одними з перших видів, які з'явилися на Землі (вони з'явилися приблизно 4 трильйони років тому), і більш ніж ймовірно, що вони переживуть і нас, людей.

Незважаючи на їх величезну різноманітність і на те, що вони розселені практично скрізь на землі – і на дні океану, і навіть в нашому кишечнику, – у бактерій все ж є щось спільне. Всі бактерії мають приблизно однаковий розмір (кілька мікрометрів).

Різновиди бактерій

Одного разу я поставила питання своїм батькам - чому люди хворіють? Мама сказала, що це бактерії потрапляють в організм і людина хворіє. І тоді я задумалася, а що таке бактерії, де вони живуть, як розмножуються і чим небезпечні? І чи всі бактерії шкідливі?

Гіпотеза: я хочу припустити, що безліч бактерій живе в організмі людини, вони бувають як корисні, так і шкідливі. А також, що бактерії, можливо, розмножити в домашніх умовах.
А що ж таке бактерії?

Бактерії - найдавніша група організмів з нині існуючих на Землі. Перші бактерії з'явилися, ймовірно, більше 3,5 млрд. років тому і протягом майже мільярда років були єдиними живими істотами на нашій планеті.

Оскільки це були перші представники живої природи, їх тіло мало примітивну будову. Бактерії рухаються за допомогою джгутиків і ворсинок.

Форма бактерій: коки, палички, спірили, вібріони, стафілококи.
Середовище проживання: бактерії мешкають усюди.

Аероби- це бактерії, що живуть в кисневому середовищі.
Анаероби - це бактерії, що живуть в безкисневому середовищі.

Я вирішила більш детально вивчити бактерії, які живуть в організмі людини. Досліджуючи бактерії, я дізналася, що вони бувають хороші і погані. І я зараз розповім про деякі види.

Лактобактерії

Живуть в травному тракті людини з доісторичних часів, роблять велику і важливу справу. Як часник вампірів, вони відлякують хвороботворні бактерії, не даючи їм оселитися в нашому животі і привести кишечник в розлад. Солоні огірки і помідори, квашена капуста зміцнять сили цих бактерій.

Захисник пуза

Бактерія Захисник пуза

Це ще одні бактерії, які живуть в травному тракті , розвиваються з нашого дитинства і допомагають підтримувати здорову вагу протягом усього життя, контролюючи гормони, що відповідають за почуття голоду! Потрібно з'їдати по 1 яблуку щодня. Ці фрукти виробляють в шлунку молочну кислоту, в якій не виживає більшість шкідливих бактерій.

Головочес

Бактерія Головочес.jpg

Любить душ, гарячі ванни і басейни. Живе в теплій воді, бактерія забирається під шкіру черепа через пори волосяних фолікулів, викликаючи інфекцію, супроводжувану свербінням і болем в уражених ділянках.

Не хочеш надягати шапочку для купання кожен раз, коли приймаєш ванну? Відбий вторгнення головочеса бутербродом з куркою або лососем і яйцями.

Шкідливі бактерії

Шкідливі бактерії

Шкідливі бактерії можуть таїтися в найнесподіваніших місцях. Вони можуть викликати висип, дуже люблять жити на сенсорних панелях телефонів і планшетних комп'ютерів. Багато компаній виробляють чохли для телефонів і планшетників з антибактеріальним покриттям, яке гарантовано зупиняє розмноження бактерій.

Що наривається

Бактерія, щр наривається

Найчастіше прищі викликані цією бактерією, яка живе на шкірі більшості людей. Прищі - це, звичайно, неприємно, але, проникнувши через пошкоджену шкіру всередину тіла, ця бактерія може викликати більш серйозні захворювання: пневмонію і менінгіт.

Природний антибіотик, токсичний для цих бактерій, міститься в людському поті. Тому хоча б раз на тиждень необхідно включати в тренування високоінтенсивні вправи, і завжди користуватися чистим рушником.

Вивчаючи дану тему, я зробила висновок, що людина, служить притулком для безлічі найрізноманітніших мікроорганізмів і бактерій, більшість з них можуть стати винуватцями смертельно небезпечних захворювань. Але деякі з цих крихітних істот, приносять користь організму.

Так яка ж роль корисних бактерій в нашому організмі?

 • За допомогою них в організм всмоктуються вітаміни.
 • Вони пригнічують активність гнильних, що викликають інтоксикацію організму.
 • Посилюють імунітет.
 • Попереджають проникнення хвороботворних бактерій через слизову оболонку.

Анкетування

Для вивчення ставлення наших учнів до кисломолочних бактерій я провела анкетування серед 30 дітей нашої школи з наступних питань:

 • Чи використовуєте ви кисломолочні продукти в їжу: так чи ні?
 • Якщо так, то чому? Смачно, корисно, доступно.
 • Яким кисломолочним продуктам ви віддаєте перевагу? Чому?
 • Чи читаєте ви опис кисломолочного продукту на упаковці? Так, ні.
 • Чи знаєте ви про існування корисних бактерій в кисломолочних продуктах? Так, ні.

Опитано 30 осіб:

 • Більшість використовують, тому, що смачно.
 • В основному воліють йогурти.
 • Більшість склад продукту не читають.
 • Майже всі знають про існування бактерій в кисломолочних продуктах.

Таким чином, з'ясувалося, що молочнокислі продукти подобаються моїм однокласникам. Найбільш популярними є йогурти, тому що подобається їх смак.

Виходить, що якщо в кисломолочних продуктах є корисні бактерії, то і такі продукти як йогурт, кефір, ряжанка, сир корисні для здоров'я. І зовсім не обов'язково мати мікроскоп, щоб побачити бактерії. Спробуйте самі виявити їх прямо у вас на кухні.

Досліди з розмноження бактерій в домашніх умовах

Для розмноження бактерій в домашніх умовах я провела кілька експериментів.

1 експеримент:
Я взяла сире молоко. Поставила його в тепле місце і залишила на кілька днів, воно змінило свій вигляд - в ньому з'являться грудочки, зверху відшарувалася прозора рідина, молоко стало видавати кислий запах.
Так і кажуть, що "молоко скисло". Це сталося через те, що в молоці завжди є трохи бактерій певного виду - молочнокислих. У теплому середовищі вони починають швидко розмножуватися. Доросла особина бактерії ділиться на дві абсолютно однакові, які тут же починають рости, а коли виростуть до дорослого стану, то знову діляться.

З однієї бактерії виходить дві, з цих двох - чотири, з чотирьох - вісім, мільйони! Всі вони живуть, рухаються, розмножуються. В результаті їх діяльності в молоці починається процес бродіння і в ньому з'являється багато молочної кислоти.

2 експеримент:
Можна прискорити процес скисання молока. Для цього в свіже молоко можна додати трохи кислого молока, шматочок сиру, або трохи домашньої сметани. Кисломолочні бактерії, які знаходяться в кислому молоці або в сирі, почнуть розмножуватися і свіже молоко швидко скисне.

Висновок

Отже, моє припущення в рамках дослідницької роботи (міні-проєкта) на тему "Бактерії" підтвердилося. Безліч бактерій живе в організмі людини, вони бувають як корисні, так і шкідливі. А також, бактерії можливо розмножити в домашніх умовах.

І я б хотіла дати всім пораду. Так як бактерії є причиною дуже багатьох хвороб і щоб не допустити цього, потрібно зміцнювати імунітет, а для цього необхідно вести здоровий спосіб життя, стежити за харчуванням, дотримуватися режиму дня, займатися спортом, і не мати шкідливих .

Література

 1. Велика книга запитань і відповідей «Що? Навіщо? Чому?».
 2. Комп'ютерна енциклопедія - "Розумники. Вивчаємо Планету".

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика