Оголошення

Дослідницька робота "Дивовижні властивості води"

| sveta
Властивості води
Автор роботи:
Клочкова Анастасія
Керівник проєкту:
Шитикова Л. В.
Клас:
5

Учнівська дослідницька робота (проєкт) на тему Дивовижні властивості води" з 5 класу інтегрованого курсу "Пізнаємо природу" (природознавство) присвячена вивченню значення води в природі та її застосування в господарській діяльності людини. Учениця у своїй роботі (проєкті) проводить експерименти для ознайомлення з фізичними та хімічними властивостями води.

Докладніше про роботу:

Індивідуальна науково-дослідницька робота на тему "Дивовижні властивості води" покаже, як цікаво і з користю у 5 класі застосувати отримані знання на заняттях з предмету "Пізнаємо природу" (природознавства). Працюючи над проєктом учениця вивчає три стани води, поняття "надохолодженої" води та ефекту Мпемба, теплоємності та теплопровідності води.

Дослідницька робота в рамках проєкту про дивовижні властивості води буде цікава при вивченні курсу "Пізнаємо природу" у 5 класі, "Я досліджую світ" у 4 класі, біології у 6 класі та фізики у 7 класі школи. Робота складається з дослідів, що демонструють властивості головної речовини, яка міститься в живих організмах.

Таким чином, учениця 5 класу пов'язує отримані результати з природними явищами. В дослідницькій роботі (проєкті) проводяться цікаві досліди з властивостей води на поверхневий натяг води, універсальний розчинник та інші.

Зміст

Вступ
Глава 1. Вода в житті людини і її господарській діяльності.
Глава 2. Дивовижна вода.
2.1 Вода - еталон для вимірювання температури, маси, кількості тепла і висоти.
2.2 Три стани води.
2.3 "Надохолоджена" вода.
2.4 "Ефект Мпемба".
2.5 Зміна властивостей льоду при впливі тиском.
2.6 Теплоємність води.
2.7 Теплопровідність води.
2.8 Поверхневий натяг води.
2.9 Вода - універсальний розчинник.
Глава 3. Опис проведених дослідів, що демонструють дивовижні властивості води.
Висновок
Список літератури

Вступ

Цього року я перейшла в п'ятий клас, і ми почали вивчати новий, дуже цікавий предмет - природознавство. На уроці я дізналася, що з ілюмінаторів космічних кораблів поверхня землі здається блакитною. Це відбувається тому, що 71% поверхні планети покритий водою і льодом.

У разі танення льодовиків вода в Світовому океані підніметься більш, ніж на 50 метрів, що призведе до затоплення гігантських територій суші на всій земній кулі. Мені здається, правильніше було б називати нашу планету не Земля, а Вода або Океан.

Мало хто з нас замислювався над тим, що являє собою вода. Вона супроводжує нас всюди і, здається, немає нічого більш звичайного і простого. Однак це далеко не так. Майже всі властивості води - виняток в природі. Вона дійсно найдивовижніша речовина на світі.

Вчені вже чимало дізналися про воду, розгадали багато її таємниць. Але чим більше вони вивчають воду, тим більше переконуються в невичерпності її властивостей, деякі з яких все ще не піддаються поясненню.

І ось які мету і завдання я поставила перед собою:

Мета роботи: дослідити дивовижні властивості води.

Завдання:

 • вивчити інформацію по даній темі;
 • дізнатися про значення води в природі та її застосування в господарській діяльності людини;
 • познайомитися з фізичними та хімічними властивостями води;
 • провести досліди, що демонструють дивовижні властивості води і спробувати пов'язати їх з природними явищами.

Об'єкт дослідження: вода.
Предмет дослідження: властивості води.

Гіпотези: хоча вода є еталоном декількох величин, це дуже аномальна речовина в природі і наше повсякденне уявлення про неї не завжди відповідає дійсності.

Якби властивості води не були настільки незвичайними, то життя на Землі була б неможливим, або придбало б зовсім інші форми.

Глава 1. Вода в житті людини і її господарськії діяльності

Водне середовище життя - гідросфера, ймовірно, найдавніша. Вона утворилася 4,3-3,8 млрд. років тому з атмосфери, яка містила велику кількість водяної пари, що виділявся в процесі вулканічних вивержень.

Водяна пара конденсувалася і випадала на поверхню планети у вигляді дощу. Поступово утворилися озера, а вони перетворилися в океани. У них мчали потоки води з продуктами вивітрювання, частинками порід і розчиненими речовинами – солями. Так почалося засолення морської води, яке ми можемо спостерігати і зараз.

Саме в гідросфері 3,5 млрд. років тому з'явилися перші живі організми – архебактерії. У воді вони знаходили джерела живлення і захист від згубного ультрафіолетового випромінювання. Зараз в гідросфері мешкають понад 150 тисяч видів тварин і 10 тисяч видів рослин.

Вода - найважливіша складова середовища нашого проживання. Після повітря, вода другий за значенням компонент, необхідний для людського життя. Наскільки важлива вода, свідчить той факт, що її вміст в різних органах становить 70-90%.

З віком кількість води в організмі змінюється. Тримісячний плід містить 90% води, новонароджений - 80%, доросла людина - 70%. Вода дійсно є джерелом життя на Землі.

Вода - універсальний розчинник і середовище, в якому протікають біохімічні реакції. Зниження вмісту води в організмі викликає порушення функцій клітин, тканин, органів. При втраті 6-8% води людина впадає напівнепритомний стан. Якщо втрати становлять більше 12%, настає смерть. Надмірний вміст води призводить до посиленої роботи серця, нирок, потових залоз.

Вода присутня у всіх тканинах нашого організму, наприклад: мозок містить – 75%; серце - 75%; легені - 85%; печінка -86%; нирки - 83%; м'язи - 75%; кров - 83%. У складі кісток людини на частку води припадає 50% (органічних речовин – 28%, неорганічних речовин – 22%).

Ми часто замислюємося, чому у літніх людей частіше ламаються кістки? У дитячому віці вміст води і органічних речовин в кістках переважає. З віком збільшується частка мінеральних речовин, від чого кістки стають крихкими і частіше ламаються.

Вода бере участь в процесі дихання, так як дихати сухим повітрям людина може відносно недовго. Вода виводить з організму людини шлаки, відходи і токсини. Доставляє в клітини кисень і поживні речовини (мінеральні солі, вітаміни).

Внутрішньоклітинна рідина регулює температуру тіла і не дає клітинам злипатися. Крім того, вона служить мастилом для суглобів і кісток, захищає від ударів внутрішні органи. Значення води для людини настільки велике, що для нормальної життєдіяльності їй необхідно випивати в день півтора–два літри. Оскільки в м'язах міститься більше води, ніж в жирі, то, чим ми стрункіше, тим більше води в нашому тілі.

Без води немислиме життя на планеті Земля, немислима життєдіяльність людини. Вода - найбільш поширена, доступна і дешева речовина. Саме доступність і незамінність води зумовила її широке застосування в побуті, промисловості та сільському господарстві, медицині – у всіх сферах людської діяльності.

Важко згадати область, де вода не застосовується. Вода - це найбільша і зручна дорога. По ній день і ніч пливуть судна, везуть різні вантажі, пасажирів. Вода ще й годує, будучи середовищем існування промислових тварин. Вода "видобуває" електричний струм, працюючи на гідроелектростанціях.

Виведення в навколишнє середовище рідких відходів виробництва здійснюється теж у вигляді водних розчинів. У медицині вода - розчинник, лікарський засіб, засіб санітарії та гігієни.

У сільському господарстві вода - "транспортний засіб" поживних речовин до клітин рослин і тварин, учасник процесу фотосинтезу, регулятор температури живих організмів. Обсяги води, які витрачаються для поливу сільськогосподарських рослин, при годуванні тварин, птиці, не поступаються обсягами, використовуваним промисловістю.

"Візник природи" - так назвав воду Леонардо да Вінчі. Саме вона, переходячи з грунту в рослини, з рослин в атмосферу, стікаючи по річках з материків в океани і повертаючись з повітряними потоками, з'єднує один з одним різні компоненти природи, перетворюючи їх в єдину систему.

Глава 2. Дивовижна вода

Основи сучасного розуміння фізико–хімічних властивостей води заклали близько 200 років тому Генрі Кавендіш і Антуан Лавуазьє, які виявили, що вода - це не простий хімічний елемент, як вважали середньовічні алхіміки, а з'єднання кисню і водню в певному відношенні.

Власне і назву свою водень (hydrogene) – народжує воду – отримав тільки після цього відкриття, і вода придбала сучасне хімічне позначення, відоме тепер кожному школяреві, - H2O.

2.1. Вода - еталон для вимірювання температури, маси, кількості тепла і висоти

Шведський фізик Андерс Цельсій, член Стокгольмської академії наук, створив в 1742 році стоградусну шкалу термометра, якою в даний час користуються майже повсюди. Точка кипіння води позначена 100°, а точка танення льоду 0°.

Шведський фізик Андерс Цельсій

При розробці метричної системи, встановленої за декретом французького революційного уряду в 1793 році замість різних старовинних заходів, вода була використана для створення основної міри маси (ваги) – кілограму і граму: 1 грам, як відомо, це вага 1 кубічного сантиметру (мілілітру) чистої води при температурі її найбільшої щільності + 40С. Отже, 1 кілограм – це вага 1 літру (1000 кубічних сантиметрів) або 1 кубічного дециметру води: а 1 тонна (1000 кілограмів) – це вага 1 кубічного метру води.

Вода використовується і для вимірювання кількості тепла. Одна калорія - це кількість тепла, необхідного для нагрівання 1 граму води з 14, 5° до 15,50°с. Всі висоти і глибини на земній кулі відраховуються від рівня моря.

2.2 Три стани води

Незважаючи на багатовікову історію вивчення, найпростіший хімічний склад і виняткову важливість для життя на землі, природа води таїть в собі багато загадок. Тільки воду ми можемо побачити відразу в трьох її станах. Коли вдарять сильні морози можна спостерігати, як над поверхнею води озера або річки піднімається пар, а біля берегу вже утворилася скоринка льоду.

Вельми рідкісна властивість води проявляється при її перетворенні з рідкого стану в твердий. Цей перехід пов'язаний зі збільшенням обсягу, а отже, зі зменшенням щільності. Затверділа, вода стає менш щільною, тому лід плаває, а не тоне. Лід тим самим захищає лише нижчі шари води від подальшого охолодження і замерзання.

Крім того встановлено, що найбільшою щільністю вода володіє при температурі +4°C. При охолодженні води у водоймі більш важкі верхні шари тонуть, в результаті чого відбувається хороше перемішування теплою, більш легкої глибинної води з поверхневою.

Тому водойми не промерзають до дна і життя у воді триває. Унікальні властивості води проявляються і при нагріванні. Надзвичайно висока її теплота потрібна для пароутворення. Наприклад, для випаровування 1 граму води, нагрітої до 100 °C, потрібно в 6 разів більше тепла, ніж для нагрівання тієї ж кількості води від 0 до 80 °C.

2.3 "Надохолоджена" вода

Всім відомо, що вода завжди перетворюється на лід, при охолодженні її до нуля градусів за Цельсієм, за винятком випадків, коли цього не відбувається! "Надохолодження" - це схильність води залишатися рідкою, навіть охолоджуючись до температури нижче точки замерзання.

Це явище стає можливим завдяки тому, що навколишнє середовище не містить центрів або ядер кристалізації, які могли б спровокувати утворення кристалів льоду. Саме тому вода залишається в рідкій формі, навіть будучи охолодженою до температури нижче нуля градусів за Цельсієм.

Коли процес кристалізації запускається, можна спостерігати, як «надохолоджена» вода в одну мить перетворюється в лід. Але при будь-яких обставинах при температурі -38°c сама надхолоджена вода раптово перетвориться на лід.

А що ж станеться при подальшому зниженні температури? При -120°c лід стає тягучим, як патока, а при -135°C і нижче він перетворюється в «скляну» або «склоподібну» воду – тверду речовину з відсутністю кристалів.

2.4 "Ефект Мпемба"

У 1963 році учень старших класів Ерасто Мпемба помітив, що гаряча вода застигає в морозильній камері швидше, ніж холодна. Вчитель фізики, з яким юнак поділився відкриттям, підняв його на сміх.

Ефект Мпемба з гарячою водою на морозі

На щастя, учень виявився настирливим і переконав вчителя провести експеримент, який і підтвердив його правоту. Тепер феномен гарячої води, що замерзає швидше холодної, носить назву "ефект Мпемба". Вчені так до кінця і не розуміють природу цього явища.

2.5 Зміна властивостей льоду при впливі тиском

Ще одна цікава властивість води: збільшення тиску призводить до плавлення льоду. Це можна спостерігати на практиці, наприклад ковзання ковзанів на льоду. Площа леза коника невелика, тому тиск на одиницю площі великий і лід під коником подплавляется.

Цікаво, що якщо над водою створити високий тиск і потім її охолодити до замерзання, то утворюється лід, а в умовах підвищеного тиску плавиться не при 0°C, а при більш високій температурі. Так, лід, отриманий при замерзанні води, яка знаходиться під тиском 20000 атм., в звичайних умовах плавиться тільки при 80°C.

Крім того вода практично не стискається, цим визначається обсяг і пружність клітин і тканин. Так, саме гідростатичний скелет підтримує форму у круглих черв'яків і медуз.

2.6 Теплоємність води

Під теплоємністю розуміється та кількість теплоти, яка може нагріти 1 г маси речовини на 1°. Ця кількість теплоти вимірюється калоріями. Вода сприймає при 14-15° більшу кількість теплоти, ніж інші речовини; наприклад, кількість тепла, необхідна для нагрівання 1 кг води на 1°- можливо нагріти на 1° 8 кг заліза або 33 кг ртуті.

Вода володіє величезною теплоємністю і не випадково саме вона використовується в якості теплоносія в системах опалення. З цієї ж причини воду використовують і в якості відмінного охолоджувача.

Велика теплоємність води захищає тканини організмів від швидкого і сильного підвищення температури. Багато організмів охолоджуються, випаровуючи воду.

2.7 Теплопровідність води

Під теплопровідністю розуміється здатність різних тіл проводити теплоту на всі боки від точки прикладання нагрітого предмету. У води дуже велика теплопровідність і це забезпечує рівномірний розподіл тепла по організму людини і теплокровних тварин.

2.8 Поверхневий натяг води

Однією з дуже важливих властивостей води є поверхневий натяг. Він визначає силу зчеплення між молекулами води, а також геометричну форму її поверхні. Наприклад, через силу поверхневого натягу в різних випадках формується крапля, калюжка, струмінь та інші.

Існують цілі види комах, які пересуваються по гладі води саме завдяки поверхневому натягу. Найбільш відомі - водоміри, які спираються на воду кінчиками лап. Сама ж лапка покрита водовідштовхувальним нальотом. Поверхневий шар води прогинається під тиском лапки, але за рахунок сили поверхневого натягу водомірка залишається на поверхні.

Поверхневий натяг води і водомірка

До викликаних поверхневим натягом ефектів ми настільки звикли, що не помічаємо їх, якщо не розважаємося пусканням мильних бульбашок. Однак в природі і нашому житті вони грають чималу роль.

Незвично високий поверхневий натяг води зумовило її хорошу здатність змочувати поверхні твердих тіл і проявляти капілярні властивості, що дає їй здатність підніматися вгору по порах і тріщинах порід і матеріалів всупереч земному тяжінню. Саме ця властивість води забезпечує рух розчинів поживних речовин з кореня в стебло, листя, квіти і плоди рослин.

2.9 Вода - універсальний розчинник

Ми дивимося на гірське джерело і думаємо: "ось по-справжньому чиста вода!" Однак це не так: ідеально чистої води в природі не буває. Справа в тому, що вода є практично універсальним розчинником.

У ній розчинені: азот, кисень, аргон, вуглекислий газ – і інші домішки, що знаходяться в повітрі. Особливо яскраво властивості розчинника проявляються в морській воді. Прийнято вважати, що в водах Світового океану можуть бути розчинені практично всі елементи таблиці періодичної системи елементів, в тому числі рідкісні і радіоактивні.

Найбільше в ній міститься натрію, хлору, сірки, магнію, калію, кальцію, вуглецю, брому, бору і стронцію. Одного тільки золота розчинено в Світовому океані по 3 кг на кожного жителя Землі!

Розрізняють гідрофобні (від грецького гідрос – вологий і фобос – страх) речовини, погано розчинні у воді, такі як каучук, жири тощо. А також, гідрофільні (від грецького філіа – дружба, схильність) речовини, ті які добре розчиняються у воді, такі як луги, солі і кислоти.

Наявність жиру не дозволяє людському організму розчинитися у воді, так як клітини організму мають спеціальні мембрани, що містять певні жирові компоненти, завдяки цьому вода не тільки не розчиняє наше тіло, але і сприяє його життєдіяльності.

3. Опис проведених дослідів, що демонструють дивовижні властивості води

Для перевірки висунутої гіпотези я провела ряд дослідів.

Дослід № 1. Досліди на поверхневий натяг води

Для досліду потрібні: паперова серветка, маркери, ємність з водою.
Експеримент - властивості води.
Проведення досліду: відрізаємо від паперової серветки смужку. На одному краю смужки ставимо точки маркерами. Смужку опускаємо в ємність з водою.

Дослід на поверхневий натяг водиЩо відбувається: паперова смужка, опущена в воду, поступово починає намокати і разом з водою по ній вгору піднімаються кольорові смуги, отримані від маркерних точок.
Пояснення: ми добре знаємо, що вода стікає вниз, але завдяки високому поверхневому натягу вода проявляє капілярні властивості, що дає їй здатність підніматися вгору всупереч земному тяжінню.

Дослід № 2. Дослід з водою, перцем і рідким милом

Для досліду необхідні: миска з водою, перець і рідке мило.
Експеримент - властивості води
Проведення досліду: у миску з водою насипаємо перець, він тонким шаром розходиться по поверхні рідини. Потім капаємо в середину ємності рідке мило. Як тільки мило торкається води, перець «втікає» до країв миски.

Дослід з водою, перцем і рідким миломПояснення: мило зменшує поверхневий натяг води, тому перець пливе в бік більшого натягу.

Дослід № 3. Дослід з водою, банкою, бинтом і резинкою

Для досліду знадобляться: ємність з водою, порожня банка, бинт і резинка.
Експеримент - властивості води
Проведення досліду: на шийку порожньої банки накладаємо квадратик бинта і закріплюємо його за допомогою резинки. У банку наливаємо воду. Вода легко проходить крізь бинт. Тепер накриваємо шийку банки пластиковою карткою і перевертаємо її.

Дослід з водою, банкою, бинтом і резинкоюЩо відбувається: трохи води виливається з банки, але коли вона приймає рівне вертикальне положення, вода перестає витікати і утримується в банці, навіть не дивлячись на те, що в бинті досить великі отвори.
Пояснення: Вода заповнює весь простір між волокнами бинта і через сили поверхневого натягу не може вилитися з перевернутої банки.

Дослід № 4. Дослід на теплопровідність води

Для досліду знадобиться: два повітряних кульки, свічка, сірники і вода.
Експеримент - властивості води.
Проведення досліду: беремо дві кульки. Першу просто надуваємо, а другу надуваємо після додавання в неї невеликої кількості води. Проводимо кожну з кульок над палаючою свічкою.

Дослід на теплопровідність водиЩо відбувається: кулька, надута без води всередині, лопається при зіткненні з полум'ям. Кулька, надута з водою, закоптилася, але так і не лопнула.
Пояснення: якщо в кульку налити трохи води і помістити над відкритим вогнем, то вода буде забирати тепло і кулька залишиться цілою. У той час як повітря всередині просто надутої кульки не забирає тепло і гума від перегріву лопається.

Дослід № 5. Дослід з надхолодженою водою

Для досліду знадобляться: морозилка, чиста вода в пляшці.
Експеримент - властивості води.
Проведення досліду: пластикову пляшку з чистою водою ми поміщаємо на 2 години в морозилку. Після закінчення часу акуратно дістаємо пляшку і різко вдаряємо по столу.

Дослід з надхолодженою водоюЩо відбувається: після струшування в результаті удару, вода в пляшці миттєво перетворюється в лід.
Пояснення: Так як в досліді бере участь чиста вода, то при охолодженні нижче точки замерзання вона залишається рідкою. Її кристалізацію (замерзання) ми запускаємо різким ударом пляшки по поверхні. В результаті цього в ній з'являються бульбашки газу. Процес кристалізації запускається, і вода моментально перетворюється в лід.

Дослід № 6. Досліди на танення льоду

Для досліду необхідні: шматок льоду, волосінь, важки.
Проведення досліду: Прив'язуємо важки до кінців волосіні, на піднесення укладаємо шматок льоду, а зверху на лід кладемо волосінь так, щоб вантажі створювали тиск.

Досліди на танення льодуЩо відбувається: натягнута волосінь прорізає лід, але лінії розрізу побачити не можна. Над волосінню лід залишається абсолютно цілим, так як вода знову замерзає, не відчуваючи на собі тиску.
Пояснення: лід тане в тому місці, де на його поверхню чиниться сильний тиск. Волосінь з висячими на ній грузиками тисне на крижану підставку, і тому лід під нею тане.

Висновок

Проведені у рамках дослідницького проєкту з природознавства досліди про властивості води наочно доводять, що вода може вести себе зовсім не так як ми звикли. Вона може підніматися вгору, не дивлячись на земне тяжіння, воду можна носити в решеті, її можна миттєво перетворити в лід, а лід виявляється можна розтопити не тільки теплом, але і тиском, і всі ці аномальні властивості води, працюють на підтримку життя на Землі. Тим самим я підтвердила свої гіпотези.

Наприкінці своєї науково-дослідницької роботи з природознавства на тему "Дивовижні властивості води" можна впевнено сказати, що серед безлічі речовин вода з її фізико–хімічними властивостями займає абсолютно особливе і виняткове місце. Майже всі фізико-хімічні властивості води - винятки в природі. Але життя є тільки там, де є вода.

У рамках розширення проведеної з природознавства або нової дослідницької роботи з біології (фізики) треба продовжувати вивчення властивостей води, і я впевнена, що нас чекає тут ще багато відкриттів і сюрпризів.

Перелік літератури

 1. Петрянов І.В. Найнезвичайніша речовина в світі. 2006р.
 2. Бісвас А. К. Людина і вода. - Гідрометеоіздат, 1975р.
 3. Єфремов А.П. Крапля, річка, океан. Видавничий дім "Сучасна педагогіка", 2004р.
 4. "Я пізнаю світ" - Видавничий дім "Нікс", 2002р.
 5. Синюков В. В. Вода відома і невідома. - знання, 1987р.
 6. Неумивакин І.П. Вода. Життя і здоров'я. - Діля, 2005р.
 7. Інтернет ресурси.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика