Оголошення

Проєкт з мистецтва "Історія гітари"

| sveta
Історія гітари
Тематика:
Автор роботи:
Полотайко Марина Василівна
Керівник проєкту:
Суненко Лілія Миколаївна
Навчальний заклад:
Загальноосвітня школа I-III ступенів №43 м. Сімферополя
Клас:
4

При роботі над творчим проєктом з музичного мистецтва на тему "Історія гітари" ученицею 4 класу вивчається історія появи гітари і походження її назви, докладно розглядається вплив гри на цьому музикальному інструменті на розумову діяльність людини та емоційний стан учнів.

Докладніше про роботу:

У процесі дослідницькогої роботи про історію гітари, проведеної в рамках музичного мистецтва у 4 класі, автор визначає роль музикального інструменту (гітари) в сучасному світі, знайоммиться з поняттям "музикотерапія" та історією цього терміну. Дослідницька робота з мистецтва розкриває красу і дивовижність гітари, як найбільш розповсюдженого музикального інструменту.

У ході творчого і дослідницького міні-проєкту на тему "Історія гітари" з предмету "Мистецтво" ученицею 4 класу було продемонстровано методи формування інтересу підростаючого покоління до інструментальної музики та гри на гітарі. Робота містить цікаву інформацію про вплив музики на здоров'я людини.

Зміст

Вступ
1. Основна частина
1.1. Історія появи гітари і походження її назви.
1.2. Історія музикотерапії.
1.3. Музика та здоров'я.
1.4. Гра на гітарі для поліпшення показників.
Висновок
Список літератури.

Вступ

Мене звуть Марина і цього року я вступила в музичну школу, перший рік вчуся грати на гітарі. Мені доводиться багато працювати, але я дуже люблю свій інструмент. Він дуже красиво звучить і можна виконати будь-яку музику. Музика одне з найдивовижніших чудес на землі. Вона грає величезну роль в житті кожної людини, незалежно від часу і віку.

Мені завжди було цікаво дізнатися історію походження своєї гітари. Зрозуміти, як музика вчить нас «ясніше мислити і глибше відчувати».

Багато моїх однокласників чули виступи на гітарі, але мало хто знає про цей інструмент. Слухаючи музику різних стилів і жанрів, вони навіть не замислюються про її вплив на їх психіку і поведінку.
Думаю, їм буде корисно дізнатися, як музика впливає на організм людини, а саме на емоційний стан і розумову діяльність, що ж таке "Музикотерапія".

У своїй дослідницькій роботі (творчому проєкті) про історію гітари я спробую в цьому розібратися і пояснити, як гра на гітарі впливає на розумову діяльність і емоційний стан учнів.

Мета роботи: познайомитися з історією гітари і визначити її роль в сучасному світі, як музика впливає на організм людини, а саме на емоційний стан і розумову діяльність.

Завдання:

 1. Вивчити історію появи гітари і походження її назви.
 2. Ознайомити з поняттям "Музикотерапія".
 3. Довести вплив музики на розумову діяльність і емоційний стан учнів.
 4. Визначити роль гітари в сучасному світі.
 5. Формувати інтерес до інструментальної музики та гри на гітарі.

Актуальність теми: Навчитися грати на музичному інструменті – велика радість і можливість давати світові красу. Кожній дитині важливо відчувати, що вона теж вміє робити щось важливе, гарне і потрібне.

Методи дослідження:

 • пошуковий;
 • метод спостереження;
 • метод аналізу;
 • метод розмови;
 • метод узагальнення.

Гіпотеза. Зараз навколо звучить багато сучасної музики. Вона ритмічна і гучна. Але зовсім не чути гарної складної музики справжніх музичних інструментів. Гітара може гарно звучати, її історія, як музичного інструменту, налічує сотні років. Хочу показати у своїй дослідницькій роботі який цікавий цей інструмент – гітара.

Предмет вивчення: вплив гри на гітарі на розумову діяльність і емоційний стан школярів четвертого класу.

1. Основна частина

1.1. Історія появи гітари і походження її назви

Гітара – струнний щипковий музичний інструмент, один з найпоширеніших у світі. Застосовується в якості акомпануючого або сольного інструменту в багатьох музичних стилях і напрямках музики, в таких музичних стилях, як блюз, кантрі, рок-музика, іноді джаз та інші. Винайдена в XX столітті електрична гітара зробила сильний вплив на масову культуру.

Гітара являє собою корпус з довгою шийкою, яка називається «грифом». Робоча сторона грифа – плоска або злегка опукла. Уздовж неї паралельно натягнуті струни, закріплені одним кінцем на підставці корпусу, іншим - на кілковій коробці на закінченні грифа. На підставці корпусу струни прив'язуються або кріпляться нерухомо за допомогою баранчиків, на голівці грифа за допомогою кілкового механізму, що дозволяє регулювати натяг струн.

Струна лежить на двох порожках, нижньому і верхньому, відстань між ними, що визначає максимальну довжину робочої частини струни, є мензурою гітари. Верхній поріжок знаходиться у верхній частині грифа, біля головки. Нижній встановлюється на підставці на корпусі гітари. В якості нижнього поріжка можуть використовуватися так звані «сідла» - прості механізми, що дозволяють регулювати довжину кожної струни.

Конструкція гітари

У простих і дешевих гітар корпус зроблений з фанери, а у більш дорогих і, отже, якісних інструментів корпус традиційно робиться з червоного дерева, або палісандра, так само використовується клен. Є екзотичні варіанти, такі, як амарант, або венге. У виготовленні корпусів електрогітар майстри задовольняються більшою свободою. Грифи гітар робляться з бука, червоного дерева, і інших міцних порід.

Найбільш ранні збережені свідоцтва про струнні інструменти відносяться до II тисячоліття до н.е. Зображення кіннора (шумеро-вавилонський струнний інструмент, згадується в Біблії) знайдені на глиняних барельєфах при археологічних розкопках в Месопотамії.

Старовинні попередники гітари

У Стародавньому Єгипті та Індії також були відомі схожі інструменти: набла, цитра в Єгипті, ситар в Індії. А в Стародавній Греції і Римі був популярний інструмент кіфара. Попередники гітари мали довгастий округлий порожнистий резонуючий корпус і довгу шийку з натягнутими на ній струнами. Корпус виготовлявся цільним – з висушеного гарбуза, панцира черепахи, або видовбаним з цільного шматка дерева.

Кінор, кіфара, тар

Кінор, кіфара, тар

У III-IV століттях в Китаї з'являються інструменти жуань і юецінь, у яких дерев'яний корпус збирався з верхньої і нижньої деки і з'єднуючої їх обичайки. В Європі поява латинської і мавританської гітар була в VI столітті.

Жуань і юецінь

Жуань і юецінь

Як приклад, мініатюра з Штутгартської Псалтирі (англ.) Близько 825 р.
Пізніше, в XV-XVI століттях з'явився інструмент віуела, який також вплинув на формування конструкції сучасної гітари. Слово «гітара» походить від злиття двох слів: санскритського слова «сангета», що означає «музика» і давньоперського «тар», що означає «струна».

До нас гітара потрапила відносно пізно, лише в кінці XVII-початку XVIII століття. Завдяки приїзду в кінці XVII століття італійських композиторів і музикантів, Джузеппе Сартії Карло Каноббіо, Марка Аврелія Цані де Ферранті, Мауро Джуліані і Фернандо Сор.
Назва «гітара» з'явилося в європейській середньовічній літературі в XIII столітті.

1.2. Історія музикотерапії

Термін «музикотерапія» має греко-латинське походження і в перекладі означає «лікування музикою».
Одним з перших людей, які стверджували значний вплив музики на психічний і фізичний стан людини, був грецький вчений і філософ Піфагор.

Великий математик і вчений Піфагор запропонував використовувати музику проти гніву, люті, помилок і пасивності душі, а також застосовувати її для розвитку інтелекту. У I столітті до нашої ери в Парфії музикою лікували від душевних переживань і туги. Для цього був спеціально побудований музично-медичний центр. У Стародавньому Єгипті безсоння лікували хоровим співом. Лікарі Стародавнього Китаю виписували музичні мелодії в якості рецепту, думаючи, що музика здатна вилікувати будь-яку хворобу.

В Київській Русі для лікування головного болю, хвороб суглобів, зняття порчі і пристріту використовували мелодію дзвону. Під час війн музика надихала солдатів, надавала бійцям силу і бадьорість, допомагала легше переносити розлуку з близькими, вселяла віру в перемогу.

Деякі відомі хірурги використовували музику під час своїх складних операцій: згідно зі спостереженнями, під впливом музики організм починає працювати більш гармонійно.

В даний час в Китаї, в аптеках можна виявити музичні альбоми – платівки або диски – з назвами «травлення» і «безсоння», «печінка» і «нирки». Приблизно те ж саме, існує в Японії та Індії.
Отже, підводячи підсумки, можна зробити висновок, що ще з давніх часів люди користувалися музикою як засобом лікування душевних ран.

1.3. Музика і здоров'я

Більшість людей полюбляють слухати музику, до кінця не усвідомлюючи який вона має вплив на людину і його психіку.

Як музика впливає на молоде покоління? І чи впливає взагалі? Ось питання, які поставлені перед нами. Нинішнє покоління настільки захоплене музикою, що живе тільки нею. Це свого роду залежність, пристрасть. Нічого, крім музики, не цікавить певні верстви молоді. Більше 80% дітей починаючи з 9–річного віку щодня слухають музику за допомогою навушників, телефонів, плеєрів.
Музика підпорядковує собі підлітка, тому що він змушений захоплюватися певними її напрямками, але вона ж і розвиває підлітка, як особистість.

Уподобання підлітків віддаються таким напрямкам як «клубна» і «хіп-хоп», техно – електронна. Це ще раз говорить про те, що підлітки налаштовуються на вибір швидкої, гучної, ритмічної музики, яка «допомагає рухатися», не думаючи про вплив на здоров'я і психіку.
Іноді музика викликає зайву енергію, а часом надає розслаблюючу дію. Але яка б не була реакція слухача на музику, вона, безумовно, має властивість впливати на психіку людини.

Спостерігаючи і розмовляючи зі своїми однокласниками, я зробила висновок про те, що при прослухуванні музики різних стилів і жанрів вдома, з друзями, в школі, на уроках музики, якість засвоєння шкільного матеріалу і працездатність школярів підвищується.

Музика – це своєрідний сеанс психотерапії, на якому учні здатні аналізувати свої дії, управляти своїми можливостями, вміннями, здібностями і реалізувати їх. Він, як чисте джерело, наповнює дітей новими силами.

Музика допомагає лікувати хвороби і душі людей, піднімає настрій або заспокоює, приводить в гармонію почуття, що особливо необхідно в наше «нервове» століття. Багато моїх однокласників здатні аналізувати свої дії, управляти своїми можливостями, вміннями, здібностями і реалізовувати їх.

До того ж, музика допомагає скрасити будь-яку поїздку, надає бадьорості під час тренування в спортивному залі, допомагає прибратися у всій квартирі. Музика сприяє поліпшенню настрою, а без неї життя б було дуже сірим і нудним.

1.4. Гра на гітарі для поліпшення показників здоров'я

Вже давно було доведено провідними фахівцями, що гра на гітарі добре впливає на здоров'я всього організму. Вчені з'ясували, що під час гри на гітарі і прослуховування, беруть участь не тільки органи сприйняття, але і весь організм в цілому.

Гітара виділяє величезну кількість вібрацій, і це відчувається кожним сантиметром тіла. Завдяки такому позитивному впливу, больові відчуття при їх наявності слабшають або ж повністю сходять нанівець. Наприклад, візьмемо першу ноту «до». Вона може позитивно впливати на стан шлунка і на підшлункову залозу. А нота «мі» — на зір і слух.

Розвивається інтелект, логіка, самооцінка. Навчання грі на гітарі відіграє велику роль у розвитку людини, не тільки як музиканта, а й впливає на виховання таких якостей як, працьовитість, відповідальність, доброта, чуйність, культура поведінки і спілкування, почуття патріотизму. Крім цього, гітара залишається носієм і хранителем кращих культурних традицій.

Відвідування музичних занять зберігає велику кількість дітей від здійснення нехороших дій.
Хобі, яке може перерости в професійне захоплення, робить дитину більш впевненою у собі, свідомою, дисциплінованою, виховує в ній естетичні та моральні якості.

Висновок

Музика буває найрізноманітніша і яку саме Слухати людина вибирає, прислухаючись до своїх особистих переваг. Вплив музики на психіку людини насамперед залежить від самої людини, від її характеру, особистісних якостей і, звичайно ж, темпераменту. Тому вибирати і слухати музику потрібно ту, яка більше до душі, а не ту що нав'язують або підносять як потрібну або корисну.

Сучасні школярі цікавляться музикою різної, виконання на гітарі теж їм цікаво. Потрібно частіше знайомитися з різною музикою, виконуваної на цьому інструменті. Звук гітари, перенесений через багато століть, продовжує привертати увагу композиторів і слухачів.

У рамках роботи над творчим і дослідницьким проєктом з музичного мистецтва "Історія гітари" я зрозуміла, що гра на гітарі буде цікава ще довгі роки. Гітара - мій улюблений музичний інструмент, тепер і мої однокласники дізналися багато цікавого про нього.

Список літератури

 1. 1Іванов-Крамський А. Школа гри на шестиструнній гітарі. - М.: Музика, 1989 р. - 152 с.
 2. Імханіцкий М. І. Історія виконавства на народних інструментах. Навчальний посібник для муз. Вузів і уч-щ. - м.: Вид-під РАМ ім. Гнесіних, 2002. - 351 с.
 3. Аверін В.А. Історія виконавства на народних інструментах: Курс лекцій.
 4. Як навчити грати на гітарі. - М.: Видавничий дім "класика XXI", 2006. - 200 с.
 5. Кофанов А. Книга про гітару. - СПб.: 2006. - 120 с.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика