Оголошення

Хто такі і чим живляться дощові черв'яки?

Хто такі дощові черв'яки

Слово "черв'як" не має строгого наукового значення - зазвичай так називають самі різні безхребетні тварини з витягнутим м'яким тілом.

Від спільних предків черв'яків під впливом чинників еволюції сталися кільчасті черв'яки. Важливим моментом в їх еволюції є розчленовування тіла на сегменти (кільця).

У зв'язку з активним рухом у дощових черв'яків з'явилася кровоносна система, що забезпечує тіло поживними речовинами і киснем.
Кровоносна система дощового черв'яка

Древні кільчасті черв'яки мали складнішу будову в порівнянні з іншими черв'яками.

Життя дощових черв'яків.

Вологість грунту, температура і кількість їжі - головні умови, необхідні для життя і розмноження черв'яків. У суху погоду вони зариваються на глибину до 2 - 2,5 метрів.

Дощовий черв'як мешкає в різних грунтах, розпушуючи і обробляючи їх (особливо сприятлива ця його діяльність на грунтах городів і садів).

Ці тварини, пропускаючи грунт через свій кишечник, постійно її покращують, насичуючи органічними залишками і перемішуючи, розпушують, забезпечуючи доступ повітря в глибші шари, підвищують родючість.

У ряді випадків перенесення дощових черв'яків в грунти, де їх раніше не було, підвищує врожайність городніх культур. У країнах з вологим кліматом дощових черв'яків більше.

Проте в перезволожених грунтах, а також на болотах, особливо торф'яних, дощовий черв'як не живе. Вони не можуть жити в піску.

Черв'як ховається в норці
Вдень черв'як ховається в норці (норка - це вузький довгий канал, який під час жаркого літа може досягати глибини 1,6 метрів, з розширенням у кінці для розворотом) головою до входу, який прикритий вологим листям, хвойними голками, травою та іншим сміттям, а в сутінки оживає.
Він виповзає на поверхню майже усім тілом, лише задній кінець черв'яка тримається за край нори, а передня частина тіла здійснює кругові рухи, підводячись над землею, і обмацує все навкруги.

Якщо черв'як намацає опалий листочок дерева, хапає його і тягне у свою хатинку.

Черв'яки усе життя проводять у землі, риють глибокі ходи, і таким чином перегортають та розпушують землю. Але іноді вони вимушені покидати свої залиті водою нірки після сильних дощів, щоб не задихнутися без повітря.

Живляться черв'яки гниючим листям або травинками, заковтючи грудочки землі, піщинки.

Дихають черв'яки усією поверхнею тонкої ніжної шкіри, пронизаної кровоносними судинами. Ось саме особливість дихання і примушує дощових черв'яків покидати свої нірки. Під час дощу, залишившись в них, черв'як ризикує просто захлинутися. Дочекавшись закінчення "потопу", уразливе створіння знову поспішає сховатися у товщі землі.

Взимку дощові черв'яки згортаються в клубочок і сплять. Коли ми бачимо черв'яка на поверхні, це означає, що він шукає новий будинок або поживніший грунт. Черв'яки не можуть жити при сонячному світлі.

Кільчасті черв'яки, що мешкають в грунті, служать їжею для багатьох тварин. Їх поїдають кроти, жаби, птахи і деякі плазуни.

Перейти до стор.4 Користь черв'яків

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика