Оголошення

Вирубка лісу в нашій країні

Дослідницька робота

Вирубка лісу в Україні

Активне збезлісіння в Україні розпочалось у 30-х роках XVIII століття, в зв'язку з потребами у ресурсах військової сфери, будівництва та виробництва у Російській імперії. Згідно з архівами центрального державного військового архіву СРСР в цей час щорічно лише по Десні сплавляли до 200 тисяч колод деревини.

У Західній Україні в цей час вирубували ліс Волинської та Ізяславської губерній. Деревину сплавляли Бугом, матеріал йшов на залізничні потреби. Протягом XIX та початку XX століть площа лісів України зменшилась на 30,5%. Особливо інтенсивно відбувалася експлуатація лісових екосистем Карпат у повоєнні роки.

Так, унаслідок масових суцільних рубань було знищено три четвертих цінних лісових насаджень на гірських схилах Карпат. За період 1946–1970 років в Українських Карпатах вирубано понад 120 млн м³ високоякісної ділової деревини, а рубання головного користування перевищували розрахункові лісосіки у 2,5-4,0 рази.

Починаючи з 1960 р., площа лісів в Україні поступово збільшується за рахунок створення лісових насаджень в малолісистих областях півдня країни.

Щодня десятки вантажних машин виїжджають з безлічі куточків Українських Карпат, усі вони везуть одне, ліс. Десятки, сотні кубів лісу щодня потрапляють під зруб.

Ще за часів Радянського союзу промислова рубка почала набирати обертів і за цей час Карпати втратили значну частину свого лісового покриву. Та навіть сьогодні складається таке відчуття, що це вже не зупинити. Не секрет, що для чиновників ліс це доход, місцевим жителям озброєних пілорамами — засіб для виживання, ну а хто має "зв’язки" — спосіб збагачення. Уневеликому селі може бути більше 20-30 законних пилорам, і усіх цікавить тільки одно — заробіток, нікому не цікава тема збереження лісу.

Суцільні, санітарні, вибіркові – вирубування йдуть скрізь, навіть уздовж гірських річок відбувається рубка, що в наслідок призводить до масштабних повеней.

В заповідних місцях справи йдуть трохи краще, там допускається тільки санітарна рубка, але і це не заважає, поживиться лісом і під зруб потрапляють здорові дерева, аж до суцільних вирубувань. Під виглядом охорони лісового господарства за допомогою використання спеціальних схемва, все більше і більше лісу потрапляє під сокиру. Адже неспроста санітарне вирубування, останнім часом, виросло у декілька разів.

Вирубка лісів – прямий шлях до катастроф. Внаслідок вирубування лісів в Карпатах з’явилася масштабна повінь в західних областях України. За останні 40 років зникла значна частина лісового покриву, а тому українські Карпати не здатні утримувати вологу. Вода, яка дуже швидко стікає в долини, створює масштабні екологічні лиха.

Сусіди України Польща, Словаччина і Румунія вже усвідомили цю небезпеку і припинили промислове вирубування лісу в Татрах і Карпатах. В Україні ж ліс вирубується з початку 60-х років минулого століття. Кілька років тому, після катастрофічних повеней на Закарпатті, Верховна Рада так і не змогла затвердити законопроект про заборону вирубування лісу.

Якщо переглянути статистику найжахливішого потопу за останні сто років, то число жертв повені на Західній Україні зростала до рекордних 22 чоловік, шестеро з них — діти. А в Криму блискавка вдарила відразу в семеро родичів, один з них загинув.

Під водою виявилося 40 тисяч будинків, було розмито майже 700 кілометрів доріг, зруйновані більше трьох сотень мостів. Місцеві жителі упевнені, що в катастрофі винне незаконне вирубування карпатських лісів. Горы вже майже облисіли, якщо річки, що раніше вийшли з берегів, стримували дерева, то тепер бурхливий потік мчиться безперешкодно.

Жителі упевнені, що греблі треба будувати нові, міцніші. На думку екологів, на загрозливі масштаби трагедії вплинули декілька чинників: глобальна зміна клімату, інтенсивне вирубування лісів в горах і занадто щільна забудова котеджів в Карпатах на тих ділянках, де цього робити не можна.

Експерти акцентують увагу на тому, що величезні напливи води від дощу або від танення снігів повільно стікають з гір в річки, так відбувається, коли в гірських районах є ліс, і тому, такий нормальний стан процесів не викликає катастрофи. Але коли гори "лисі", і вода з величезною швидкістю стікає по гірських схилах по каменях в річки, ніде не затримуючись, то річки, швидко наповнюючись, виходять з берегів.

Картосхема «Рослини лісів, занесених до Червоної книги України»

Рослини Червоної книги України

Перша велика повінь в Українських Карпатах сталася в 1948 році. Тоді ж була і встановлена причина — після закінчення війни йшли масові вирубування лісу. Ситуація погіршувалася з кожним роком, і в 1940-50-х роках дійшла до того, що повені стали відбуватися приблизно раз в 10 років, в 1970 — 80 — х вже раз у вісім років, а тепер лиха відбуваються кожні п’ять.

Тоді ж екологи заявили, що головною причиною цього лиха є вирубування лісу. Залишається лише нагадати, що в результаті повеней загинули щонайменше 30 чоловік, а сума збитків, нанесених екологічною катастрофою, складає не менше 10 мільярдів гривень. Вирубування лісів спричиняє зміни клімату.

Лікнеп про роль лісів у регулюванні вологості і температури. Принципи охорони лісів з Давнього Вавилону і Греції. А також – вражаюча статистика знищення лісових екосистем, починаючи з 16 ст.

Проблеми лісу виникають тоді, коли це відбувається безконтрольно, часто незаконно. Адже вирубували ліси здавна. І за 10 тисяч років існування людства зникло з лиця Землі вже близько двох третин усіх дерев. Особливо багато стали вирубувати ліс в середні віки, коли було потрібно все більше місця для будівництва та сільгоспугідь.

І зараз кожен рік знищуються близько 13 мільйонів гектарів лісу і майже половина з них - місця, де ще ніколи не ступала нога людини.

Для чого ж вирубують ліс? Щоб звільнити місце під будівництво (адже зростаючому населенню Землі потрібно зводити нові міста); як і в давнину, ліс рубають при підсічно-вогневому землеробстві, звільняючи місце під пашню; розвиток тваринництва вимагає все більше місця під пасовищ; ліси часто заважають видобутку корисних копалин, так потрібних людству для технічного прогресу; і, нарешті, деревина зараз - дуже цінний товар, використовуваний в багатьох галузях промисловості.

Перейти до розділу: 5. Який ліс можна вирубувати

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика