Публікація на сайті

1. Як ростуть природні кристали

Земна кора - це порівняно тоненька кірочка на поверхні нашої планети. Немов панциром, вона огортає гарячий океан - магму, розплавлену кам’яну масу, насичену різними гарячими газами і перегрітою водяною парою.


Усі мінерали та гірські породи Землі народилися з магми. Хімічні елементи перебувають у ній у стані сполук, ніби розчинених одна водній. Температура і тиск усередині магми, а отже, і вміст у ній газів і парів, а також хімічний склад з часом змінюються.

КристалиЯкщо магма піднімається з глибин до поверхні Землі, її температура і тиск знижуються, вона починає застигати, утворюючи тверді мінерали та гірські породи, майже завжди кристалічні. Застигання магми - це процес росту кристалів з розплавів. Відбувається це таким чином.

У масі розплаву, що застигає, утворюється відразу багато кристалічних зародків, які одночасно виростають у маленькі кристалики. Поки кристалики ще малі, вони ростуть вільно, утворюючи правильні багатогранники. Але збільшуючись, стикаються і починають заважати один одному.

Як тільки два кристали, що ростуть, стикнуться, їх ріст у цьому місці припиняється, бо жоден із них не може відсунутися. З інших боків, не зіткнувшись із сусідніми, вони продовжують рости, тому кристал виростає в один бік більше, ніж в інші.


В результаті утворюються не правильні багатогранники, а кристалічні зерна, з яких складаються гірські породи. Або ж після впертої «боротьби» виживають окремі кристали.

КристалиНазва найпоширенішої гірської породи граніту походить від латинського слова «гранул» - зерно. У граніті легко розрізнити зерна димчастого чи прозорого кварцу, рожевого, сірого, бузкового польового шпату, блискучу луску слюди тощо.

Так само застигає розплавлений метал. Він також є полікристалом, тобто складається з багатьох монокристалічних зерен. Серед цих зерен немає правильних, симетричних багатогранників. Форми всіх кристалічних зерен металу неправильні.

Чому ж ми все-таки говоримо, що характерною властивістю кристалів є їх багатогранна форма? На­самперед тому, що внутрішня будова, правильність, періодичність, симетрія розміщення атомів усередині кристалічних зерен не змінилися від того, що порушилася форма.

Банер сайту

Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проекти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проектів і міні-проектів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.

Банер нашого сайту
Код банера:
<a href="https://obuchonok.com.ua/" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і творчі проекти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика