Оголошення

Міні-проєкт "Тварини – рекордсмени світу"

| nikolay
Міні-проект Тварини – рекордсмени світу
Тематика:
Автор роботи:
учні 7 классу
Керівник проєкту:
Вірютіна Ірина Миколаївна
Навчальний заклад:
КЗНЗ ” Гімназія № 15” м. Нікополя
Клас:
7

У процесі написання дослідницького міні-проєкту з біології на тему "Тварини – рекордсмени світу" учні 7 класу розподіляють тварин-рекордсменів по ознакам, які виділяють їх серед інших представників тваринного світу. Розглядаються в проекті найбільш отруйні тварини, найменші, найрозумніші, найшвидші та найбільші тварини світу.

Докладніше про проєкт:

Під час роботи над учнівським проєктом з біології на тему "Тварини – рекордсмени світу" було виявлено найвидатніших за різними показниками тварин в світі, найшвидших, найбільших і найменших серед пташок, тварин, риб і рептилій, а також рекордсмена з затримання подиху серез тварин у світі.

Представлений індивідуальний міні-проєкт на тему "Тварини рекордсмени світу" можна застосувати на уроках "Я досліджую світ" 3 - 4 класи, курсу "Пізнаємо природу" 5 клас, та біології 7 клас. Проєект застосовується у якості інформаційного матеріалу до дослідницької роботи про тварин - рекордсменів світу, може бути використаний на додатковіх заняттях з біології, для самостійного вивчання з метою розширення кругозору.

Зміст

Вступ
1. Тварини-рекордсмени світу.
1.1. Найбільш отруйна тварина.
1.2. Найменша пташка.
1.3. Рекордсмен з затримання подиху.
1.4. Найшвидша наземна тварина
1.5. Найшвидша риба
1.6. Найбільна тварина.
1.7. Найбільший наземний ссавець.
1.8. Найбільший наземний хижак.
1.9. Найбільша рептилія.
1.10. Найменша тваринка.
1.11. Найменший птах.
1.12. Найменша з пташок
1.13. Найвища тварина світу.
Висновок
Література

Вступ

Іноді ми забуваємо про те, в якому дивовижному і різноманітному світі ми живемо. Але надзвичайні істоти оточують нас у реальному житті, а ми про це іноді навіть не здогадуємося. Тваринний світ також поділяється на видатних та звичайних особин.

Про «зірок» тваринного світу піде мова в цій роботі.

Мета проекту: зібрати відомості про найвидатніших представників тваринного світу.

Задачі проекту:

  • Розглянути зоологію в цифрах щодо розмірів, можливостей, віку, швидкості тварин;
  • зібрати і систематизувати матеріали про тварин-рекордсменів світу, розвивати вмін­ня знаходити зв'язки між інформацією з різних джерел;
  • виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Учасники проекту: учні 7 класу загальноосвітньої школи.

Світові рекорди здатні встановлювати не тільки люди, але і представники світу тварин. У цьому міні-проекті ви познайомитеся з підбіркою тварин, відомих у всьому світі за встановлення рекордів.

Надзвичайно гарні, дуже грізні, а інколи відверто страхітливі представники тваринного світу показують справжні чудеса швидкості, витривалості та ефективності, перед якими наші власні досягнення просто тануть.

Тварини-рекордсмени завжди цікавили людей – їх цінували, ними захоплювалися, їх боялися. Давайте згадаємо про декого із них.

Тварини-рекордсмени в світі

Найшвидший птах

Атакуючи зграю птахів, сокіл-сапсан складає крила і каменем пікірує з висоти зі швидкістю 160 км/год, а часом і більше. Йому немає рівних у світі у швидкості польоту, і часто його жертва миттєво гине, вбита силою удару.

сапсан

Найбільш отруйна тварина

Крихітна жаба-дереволаз з Південної Америки виробляє одну з найбільш грізних отрут у природі. Мікроскопічна доза – 0,0001 г – вбиває людину, а шкірні залози жаби здатні виробити в тисячу разів більше.

дереволаз

Найменша пташка

Найменша з пташок у світі - колібрі-бджілка: довжина - 60мм, маса – 1,5 г.
Колібрі-бджілка, яка важить менше 2г, є найменшою пташкою у світі і однією із найдрібніших теплокровних істот.

колибри

Багато тварин вміють літати, але звичайні стрижі є тваринами-рекордсменами у цьому заняття, оскільки, по суті, живе в повітрі, перебуваючи в польоті до трьох років поспіль. Він живиться, п'є, спарюється і навіть спить на льоту, ширяючи в повітряних потоках, і повертається на землю тільки для виведення потомства.

Рекордсмен з затримання подиху

Кашалот дихає легенями, але може перебувати під водою до півтори години, пірнаючи на глибину 3 км і більше за своїм улюбленим кормом – глибоководними гігантськими кальмарами.

кашалот

Багато холоднокровних тварин можуть довго обходитися без а їжі. Але лише тварини-рекордсмени анаконди (найбільші у світі змії) можуть так жити роками. Так, одна анаконда, перебуваючи в неволі, цілих два роки нічого не їла без видимої шкоди для себе.

Найшвидша наземна тварина

Найшвидша наземна тварина - гепард. Наделастичний хребет і довгі лапи дозволяють йому розганятися за 2 секунди до 75 км/год, а за 3 - до 110 км/год, що перевершує показники розгону більшості спортивних автомобілів.

Відомий випадок, коли гепард подолав відстань близько 650 метрів за 20 секунд, що відповідає швидкості 120 км на годину. Абсолютний рекорд швидкості гепарда - 128 км на годину. Якщо людський рекорд в бігу на 100 метрів, встановлений ямайцем Усейном Болтом, становить 9,58 секунди, то гепард може пробігти стометрівку за 3,5 секунди. При цьому гепард може підтримувати високу швидкість не більше півкілометра.

гепард

Гепард може стрибнути на висоту 4,5 метра. Помітно відрізняється від інших представників родини котових. Тіло струнке і здається навіть крихким, але насправді гепарди мають розвинені м'язи і практично не мають жирових відкладень. У гепарда невелика голова, високо розташовані очі і маленькі заокруглені вуха. Забарвлення піщано-жовте, з розкиданими по всьому тілу дрібними чорними плямами, а з боків писка;— тонкі чорні смуги. Гепарди, на відміну від більшості інших котових, не можуть втягувати й випускати кігті.

Найшвидша риба

Найшвидша риба – вітрильник, що походить з Індійського та Тихого океанів, здатна розвивати швидкість до 108 км/год. Риба-вітрильник легко обганяє не тільки всіх морських мешканців, а й потужні швидкохідні катери.

вітрильник

Найбільша тварина

Найбільша тварина - синій кит. Тварини-рекордсмени сині кити – найбільші тварини з тих, що коли-небудь існували на планеті. Доросла самка важить більше 190 т – приблизна маса 32 слонів – і досягає 30 м завдовжки. Такі велетенські габарити можливі тільки за рахунок того, що вода компенсує вагу тіла. Викинутий на сушу кит гине під масою власної туші.

У синього кита величезне, струнке і витягнуте тіло, довжиною 26—27 м вага від 30 т і більше у дорослої особини і від 5 т до 15 т у новонародженої. Має 55 — 68 підщелепних горлових складок. Найдовшою з коли-небудь здобутих китів, була самиця виловлена поблизу Південних Шотландських островів в 1926 році. Її довжина від розвилки хвостового плавця до кінця рила склала 33,27 метрів, маса 176 792 кілограмів. Найбільший самець був довжиною 31 метр. Найбільша зафіксована вага кита - 178 тонн.

синій кит

Найбільший наземний ссавець

Найбільший наземний ссавець - африканський слон, середня його висота становить 3 — 3,7 м, а середня вага 4 — 7 тонн. Найкрупнішим із зареєстрованих особин є самець, що був застрілений 7 листопада 1974 року у Мукуссо (Ангола). Його вага склала 12,24 т.

слон

Найбільший наземний хижак

Найбільший наземний хижак - білий ведмідь, який може досягати довжини 3,5 метра і маси 1 тонна (що втричі більше маси найбільшого лева або тигра). Цей звір добре адаптований до умов свого існування: його щільне хутро та товстий шар жиру добре ізолюють організм тварини від холоду, білий колір чудово маскує при полюванні. Завдяки таким адаптаціям білий ведмідь здатний полювати на суходолі, на морській кризі, а також у воді.

білий ведмедь

Найбільший білий ведмідь був застрелений в протоці Коцебу (Аляска) в 1960 році. Його вага була 1 002 кілограми, і ставши на задні лапи, він мав зріст 3.38 метра — це був найбільший хижий звір, вбитий за всю сучасну документовану історію полювання.

Дорослі самиці білого ведмедя звичайно менші за самців і досягають ваги від 190 до 300 кг та розміру від 1.9 до 2.1 метра.

Найбільша рептилія

Найбільша рептилія - гребінчастий крокодил. Самці можуть досягати довжини 6—7 м (хоча звичайно не більші 5 м); самиці — 2,5—3 м. Дорослі самці важать до 1000 кг; зазвичай 400—500 кг. Назву «гребінчастий» цей крокодил отримав за пару гребенів, що йдуть від очей майже до передньої третини морди.

крокодил

Найменша тваринка

Найменша тваринка - землерийка. Її малятко важить не більше 2 г. Існує чотири види землерийок: домова, італійська, водяна та лісова. Найчисленніша — лісова землерийка. Її довжина всього 11 см, 5 см з яких хвіст. Поширена лісова землерийка на заході Європи. Віддає перевагу нічному способу життя і славиться своєю ненаситністю.

У голодний період вона здатна навіть з’їсти свій послід. Землерийка рухлива та спритна, вона швидко бігає, а в разі необхідності і плаває. Характерна особливість тварини — гидкий запах. Тільки деякі хижі птахів, лелеки та змії не гребують ними.

землерийка

Найбільший птах

Найбільший птах - страус: заввишки 2 м 70см, маса тіла 90 кг. Страус має щільну статуру, довгу шию і невелику сплощену голову. Дзьоб прямий, плоский, з роговим "кігтем" на надклювье, досить м'який. Очі великі, з густими віями.

Страуси - нелітаючі птахи. Для них характерна повна відсутність кіля і слаборозвинена грудна мускулатура; скелет не пневматичен, за винятком стегнових кісток. Крила у страусів недорозвинені; два пальці на них закінчуються кігтями, або шпорами. Задні кінцівки довгі і сильні, всього з двома пальцями. Один з пальців закінчується подібністю рогового копита - на нього птах спирається при бігу.

страус

Найвища тварина

Найвища тварина - жирафа. Її зріст майже 5м. Жирафа і окапі (Okapia johnstoni) – єдині сучасні представники родини жирафових (Giraffidae). Воно з'явилося в Центральній Азії в ранньому або середньому міоцені, тобто приблизно 15 млн. років тому, і поширилося звідти на територію Європи та Африки. Найдавніші залишки сучасного жирафа знайдені в Ізраїлі та Африці і датуються раннім плейстоценом, тобто їх вік ок. 1,5 млн.років.

Ареал сучасного жирафа сильно зменшився в результаті полювання на нього людини і антропогенного зміни середовища. Вид зустрічався на півночі Африки (в Марокко) ще 1400 років тому, а в багатьох областях на Заході і півдні континенту був винищений лише в останньому столітті.

жираф

Висновки

В процессі роботи над міні-проєктом з біології «Тварини-рекордсмени» учні 7 класу дізналися багато цікавого про видатних тварин світу, а токож зробили класифікацію тварин-рекордсменів серед світового тваринного світу.

Дослідницька робота над проєктом про тварин-рекордсменів світу не лише дала учням знання про вагу, зростання та можливості кожної тварини, а й ще дала зрозуміти, що людина тісно пов’язанна з природою, що тварини, їх життя, численність та безпека залежать від людської діяльності. Треба оберігати тваринний світ, а особливо ті види, які внесені до Червоної книги.

Література

1. Давидов, Анатолій Іванович. Знай, люби, бережи : наук.-худож. кн. / Давидов, Анатолій Іванович, Кузнецов, Геннадій Юхимович; вступ. сл. А. П. Федоренка ; мал. Г. Є. Кузнецова. — Київ : Веселка, 1979. — 117 с. : іл. — (Бібліотечна серія).

2. Тваринний світ: іл. енциклопедія / упоряд. В. П. Товстий. — Харків : Промінь, 2012. — 303 с.

3. Цеханська, О. , Україна. Живий світ / О. Ф. Цеханська, Д. Г. Стрєлков ; іл. Т. А. Бринзевич. — Харків : Ранок, 2007. — 127 с. : іл. — (Дитяча енциклопедія).

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика