Оголошення

Висновки проєкта "Архімедова сила"

У своїй дослідницькій роботі (проєкті) я познайомився з темою "Архімедова сила", а головне, вирішив завдання Архімеда, вчинивши подорож в III століття до нашої ери, з'ясувавши, від чого залежить виштовхуюча сила.

За результатами проведених дослідів можна зробити висновки:

  1. Архімедова сила не залежить від щільності речовини, з якої виготовлено тіло.
  2. Архімедова сила залежить від об'єму тіла: чим більше об'єму тіла зануреного в рідину, тим більше архімедова сила.
  3. Архімедова сила залежить від щільності рідини: чим більше щільності рідини, тим більше архімедова сила.
  4. Архімедова сила не залежить від форми тіла, зануреного в рідину або газ.

Результати дослідів із законом Архімеда

За легендою голий Архімед біг по головній вулиці міста Сиракузи і кричав "Еврика"!, що означає по-грецьки "Знайшов"!. Вода, що не вчасно виплеснулася з ванни, погнала його геть з лазні.

Сьогодні кожному відомо, що в той момент цей легендарний учений відкрив знаменитий принцип гідростатики, який вчитимуть багато поколінь школярів: на всяке тіло, занурене в рідину, діє виштовхуюча сила, спрямована вгору і рівна вазі витісненої ним рідини.

Знаючи закон Архімеда, можна пояснити багато явищ природи. Існує море, в якому не можна потонути. Це знамените Мертве море Палестини. Води його настільки солені, що в них не може жити жодна жива істота. Потонути в такій важкій рідині неможливо: людське тіло легше її.

Виявляється, щільність організмів, що живуть у воді, майже не відрізняється від щільності води, тому міцні скелети їм не потрібні! Риби регулюють глибину занурення, міняючи середню щільність свого тіла. Для цього їм необхідно лише змінити об'єм плавального пухиря, скорочуючи або расслабляя м'язи.

Риба Фахак

Біля берегів Єгипту, водиться дивовижна риба фахак (Tetraodon fahaka). Наближення небезпеки примушує фахака швидко заковтувати воду. При цьому в стравоході риби відбувається бурхливе розкладання продуктів харчування з виділенням значної кількості газів.

Гази заповнюють не лише діючу порожнину стравоходу, але і наявне при ній сліпе вирощування. В результаті тіло фахака сильно роздувається, і, відповідно до закону Архімеда, риба швидко спливає на поверхню водойми. Тут він плаває, повиснувши вгору черевом, гази, що доки виділилися в його організмі, не випаруються. Після цього сила тяжіння опускає його на дно водойми, де він ховається серед придонних водоростей.

Чилім (водяний горіх) після цвітіння дає під водою важкі плоди. Ці плоди настільки важкі, що цілком можуть захопити на дно усю рослину. Проте в цей час у чиліма, що росте в глибокій воді, на черешках листя виникають здуття, що надає йому необхідну підйомну силу, і він не тоне.

Щільність тіла визначається зважуванням його в повітрі і у воді. При зануренні невеликого тіла у воду на його поверхні утримуються бульбашки повітря, із-за яких виходить помилка у визначенні щільності.

Грак користується законом Архімеда

Нещодавно учені з'ясували, що гракам знайомий закон Архімеда. Виявляється, вони володіють законами фізики. Граки використовують камені, щоб підвищити рівень води в посудині.

Британські дослідники проводили серію експериментів з птахами. В ході експерименту гракам запропонували посудину з невеликою кількістю води. На її поверхні плавали шматочки їжі. Дістати їх звичайним способом птахи не могли - посудина була занадто глибокою.

Поряд з посудиною дослідники поклали купку каменів однакового розміру. Граки почали кидати камені в посудину, щоб рівень води піднявся до прийнятного рівня і вони могли дістатися до їжі.

Щоб з'ясувати, чи розуміють пернаті саму механіку процесу, під час наступного випробування учені розклали перед ними камені різних розмірів. З'ясувалося, що граки віддають перевагу каменям побільше.

Крім того, коли їм на вибір пропонувалися дві посудини, з водою і з тирсою, птахи вибирали перший. Значить, міркували: скільки в тирсу камені не кидай, їх рівень все одно не підніметься, а жадана їжа виявиться похороненою під шаром чогось абсолютно неїстівного.

Закон Архімеда допомагає піднімати затонулі судна. Один з найбільших криголамів "Садко", по халатності капітана затонулий у Білому морі в 1916 році, пролежав на морському дні 17 років, його потім підняли понтонами і він знову вступив в дію. Завдяки існуванню виштовхуючої сили був винайдений прилад, що вимірює щільність рідини - ареометр.

Усі цілі мого дослідження досягнуті. У організації дослідження я використав усі етапи наукової творчості, навчився не лише помічати навколо себе нове і цікаве, але і самостійно проводити наукове дослідження.

Література:

У своїй дослідницькій роботі (проєкті) я виконував пошук та збір необхідної мені інформації з наступної літератури:

1. А.В. Пьоришкін. Підручник фізики 7 клас.
2. В.І. Лукашик. Збірка завдань з фізики 7-9 клас.
3. Л.Л. Сикорук. Фізика для малюків. Видавництво Педагогіка, 1983г.

Повернутися до головної сторінки:
проєкту "Архімедова сила"

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна