Оголошення

Проект "Великодня писанка із стрічок"

| nikolay
Проект "Великодня писанка із стрічок"
Тематика:
Автор роботи:
Величко Іванна
Керівник проєкту:
Юрченко Наталія Олексіївна
Навчальний заклад:
Рудівська загальноосвітня школа I-II ступенів Чернігівської області
Клас:
4

Автор творчого проекту з трудового навчання на тему "Великодня писанка із стрічок" вивчає варіанти виготовлення пасхальних писанок, які би можна було зробити власноруч з доступних матеріалів та які чудово доповнили би святковий стіл з приводу Великодня. Свій вибір школярка зупинила на писанці із атласних стрічок.

Докладніше про роботу:

У процесі творчого проекту з трудового навчання "Великодня писанка із стрічок" учениця провела аналіз майбутнього виробу і, враховучи необхідні функції, розробила ескіз штучного яйця. За основу було взяте пінопластове яйце, яке у процессі роботи було оздоблено декором у вигляді бісеру та стрічок. У роботі докладно наведені розрахунки фінансових витрат на виготовлення виробу.

У ході навчального творчого проекту з трудового навчання з виготовлення пінопластового яйця та прикрашання його атласними стрічками автор спроектував майбутній виріб, зробив розробку декорування виробу. Усі этапи роботи над виробом відображено у технологічній карті виготовлення пасхальної писанки. У роботі можна знайти перелік необхідних для створення прикраси матеріалів та інструментів, а також ознайомитися з технологією створення штучної писанки для прикрашання святкового столу.

Зміст

Вступ
1. Призначення проектованої писанки.
2. Вимоги до конструкції виробу.
3. Аналіз зразків аналогів.
4. Опис зовнішнього вигляду пасхальної писанки.
5. Розрахунок собівартості виготовленої пасхальної писанки.
6. Безпека використання виробу.
7. Екологічне обґрунтування проекту.
8. Виготовлення пінопластової основи яйця.
9. Обмотування основи яйця стрічкою.
10. Оздоблення виробу.
11. Критерії оцінки проекту.
Висновок
Література

Вступ

Сучасне життя, розвиток технологій і цілком виправдане прагнення людей зробити свій побут більш комфортним, поза всяким сумнівом, можуть зіграти з нами злий жарт – перетворити нас в ледачих неумех. Ми із завзятістю розшукуємо потрібні, не особливо потрібні і зовсім нікчемні речі і все інше в магазинах. Але ж не так давно все, що люди носили, чим обставляли свої житла і прикрашали побут, дарували друзям, дітям, близьким, вони робили своїми руками.

Ми знаємо, як багато захоплюючих ідей можна здійснити, приклавши свою фантазію і старанність. Вирізана з паперу іграшка для дитини, елегантна Вітальна листівка, зроблений власними руками подарунок для друзів і членів сім'ї, прикраса для дому – у всьому цьому несподівано проявляються наші творчі здібності, наші уявлення про красу.

Зробити своїми руками не просто приємно. Ми самі будемо пишатися подарунком, який придумали і зробили самі для дорогого нам людини. А обдарований іменинник або людина, якій призначений подарунок, оцінить нашу турботу. Адже зрозуміло: це не дрібниця, куплена в останню хвилину в універмазі за рогом! А, деяка, не професійність виконання навіть додасть особливий шарм і чарівність нашому твору.

Ми повинні пам'ятати: все, що зроблено власними руками і для своєї сім'ї, для друзів, завжди найкраще, оскільки несе в собі частинку нашої душі і нашої любові.

Є багато свят, які ми любимо зустрічати. Але одним з найголовніших є весняне свято-Великдень. Це світле і добре свято несе з собою віру, надію і любов.

Знову прийшла весна І ось ми вже готуємося зустріти світлий Великдень-прибираємо житло, придумуємо ошатні візерунки для великодніх яєць, прикраси для святкового столу.

Отже, переді мною стоїть завдання зробити незвичайні прикраси, які можна покласти в великодній кошик або поставити на святковий стіл.

Призначення проектованої писанки

Серед українських народних свят одним із найбільших і найурочистіших є Великдень — Світлий Празник Христового Воскресіння. Це свято багате на церковно-обрядові й народні звичаї. З ним пов’язано чимало традицій, ритуалів і символів.

Основні символи Великодня — паска й писанка. Жінки й дівчата розмальовували до свята писанки, в яких уславляли животворящу силу сонця та безконечність життя. Крашанки фарбували переважно в червоний — це колір вогню і життя: саме в яйці воно зароджується. Писанками та крашанками люди обмінювалися всі три дні, дарували їх рідним і близьким, примовляючи: “Христос Воскрес”, а у відповідь: “Воістину Воскрес”.

Передісторія свята Пасхи сягає старозавітних часів, коли нащадки праотця Авраама - єврейські племена, чи коліна Ізраїлеві, ще займалися переважно тваринництвом. У них було весняне свято, пов'язане з вигоном тварин на пасовище,– Песах. До речі, в українців ця подія традиційно приурочувалася до травневого свята Юрія.

Найважливішим атрибутом Великодніх свят у слов’ян були обрядові страви, а серед них головне місце посідав хліб у вигляді випічки. У православних та греко-католиків - це калач- паска, який пекли із муки найвищого сорту, щедро заправляючи яйцями та подекуди ще родзинками. Вірменська паска називалася катха, її випікали з пшеничного ґрису і заправляли медом. Іудеї пекли прісну мацу - "гіркий хліб свободи", - зерно і мука для якої повинні бути вистояти півтора року.

У дні свята вони остерігалися їсти страви, виготовлені з квашеного тіста, тому все квашене ще до свята видаляли з приміщення. В українців ще однією важливою ритуальною стравою вважалося великоднє яйце - здебільшого розписане, розмальоване чи просто забарвлене в один колір - відповідно, звалося писанкою, крашанкою чи галункою.

писанка 1

Традиція дарувати пасхальні яйця – символ народження життя, воскресіння – існував на теренах сьогоденної Європи з XVI століття. Виготовлення майстерно прикрашених великодніх яєць було і традицією, і старовинним ремеслом у слов’ян.

Просту писанку дарував своїй подрузі звичайний ремісник чи селянин, майстерно зроблена ювелірна прикраса – великоднє яйце, виготовлене Карлом Фаберже – дарувалася російським імператором своїй дружині. Вважають, що Карл Фаберже і його художники, ювеліри, каменерізи, скульптори-моделювальники та мініатюристи довели мистецтво виготовленняи ювелірних великодніх яєць до неперевершеного рівня смаку, майстерності та творчої фантазії.

На Україні, окрім вже більш широковідомих мистецьких стародавніх традицій виготовлення писанок писачком, дряпанок і крапанок, були міські оригінальні техніки. Зокрема, в старому Києві клеїли на сувенірні яйця фрагменти мережив та аплікації з тканинних малюнків.

Українське сьогодення характерне звертанням людини до народних традицій в декоративно-ужитковому мистецтві. Причому, наряду з опануванням традиційних технологій виготовлення виробів, відзначається креативне ставлення до процесу творчості: з’являються нові композиційні рішення, використовуються, наряду з традиційними, сучасні матеріали та сучасні технології їх обробки.

писанка 2 писанка 3 писанка 4

З вищенаведеного випливає твердження про неперехідність вікових народних традицій. Ця неперехідність зумовлена великою кількістю факторів, які випливають і з ареалу існування народу, і з його історичного розвитку з прадавніх часів. Тут ми торкаємось того поняття, яке зветься душею народною.

Народні традиції не є щось стале: розвивається система взаємовідношень у суспільстві, розвиваються технології, установлюється глобалізація загальнолюдських цінностей. Традиції, зберігаючи коріння, теж видозмінюються. Тому за основу виробу цього проекту взята описана пасхальна традиція – виготовляти (розписувати) і дарувати символічні великодні яйця. Тільки яйця в цьому проекті будуть виготовлятись з використанням сучасних матеріалів і на основі сучасних модернових дизайнерських рішень. Традиційна ж основа залишається незмінною.

Вимоги до конструкції виробу

Технологія виготовлення яйця побудована на поєднанні декількох технік, серед яких можна назвати: робота зі стрічкою, вишивка стрічкою, оздоблення

бісером, обробка пінопласту. У готовому вигляді великоднє яйце являє собою пінопластову основу, обмотану в певному порядку шовковою стрічкою з подальшим оздобленням стрічкою, декоративними булавками, намистинами, бісером, квітками, виготовленими із стрічки, декоративною ниткою.

Вимоги композиційної побудови виробу:

 • відповідність основній теми;
 • знаходження композиційного центру;
 • пропорційність і симетричність розміщення елементів;
 • рівновага і закон ритму.

Для виконання роботи необхідно:
з матеріалів

 • стрічка шовкова (атласна) шириною 6 мм;
 • булавки швацькі декоративні;
 • стрічка капронова шириною 30 мм;
 • декоративні нитки;
 • упаковочний пінопласт відповідного розміру.

для обробки матеріалів

 • шпалерний ніж;
 • леза для безпечної бритви;
 • шліфувальну шкірку;
 • ножиці.

Аналіз зразків аналогів

писанка 5

Зразок № 1

писанка 6

Зразок № 2

писанка 7

Зразок № 3

Критерії аналізу №1 №2 №3
1. Особливості композиційної будови орнаментів + + +
2. Естетичність + + +
3. Оригінальність + + +
4. Поєднання техніки виконання + + +
5. Практичність + + +

Всі розглянуті зразки відповідають призначенню та вимогам композиційної будови виробу.

Для проектування я обираю зразок № 1.

Виріб приймається виразно, вся композиція легка і яскрава, може використовуватися як подарунок, для надання інтер’єру естетичного вигляду.

Опис зовнішнього вигляду пасхальної писанки

Технологія виготовлення яйця побудована на поєднанні декількох технік, серед яких можна назвати: робота зі стрічкою, вишивка стрічкою, оздоблення бісером, обробка пінопласту. У готовому вигляді великоднє яйце являє собою пінопластову основу, обмотану в певному порядку шовковою стрічкою з подальшим оздобленням стрічкою, декоративними булавками, намистинами, бісером, квітками, виготовленими із стрічки, декоративною ниткою.

Розрахунок собівартості виготовленої пасхальної писанки

назва матеріалів одиниця виміру кількість ціна за 1 вим. в грн.. вартість витрат
Шовкова стрічка м. 4 х 3м 0,50 грв. 11 грв.
Швацькі булавки шт. 10 0,80 грв. 8 грв.
Шпалерний ніж шт. 1 6, 50 грв. 6, 50 грв.
Шліфувальна шкурка шт. 2 2 грв. 4 грв.
Пінопласт безкоштовно (сировина на утилізацію)

Всього 29 грн. 50 коп.

Витрати на електроенергію

Вартість витрат на електроенергію під час виготовлення виробу:

1кВт/год • 0.24 грн. • 15 хв. = 3.60 грн.

Безпека використання виробу

Виріб забороняється для використання як дитячої іграшки для дітей віком до 6 років, так як в його конструкції використано колючі предмети (швацькі булавки).

Виріб виготовлено з горючих матеріалів, тому при його використанні необхідно дотримуватись загальних правил пожежної безпеки.

Екологічне обґрунтування проекту

Для виготовлення великоднього яйця за приведеною технологією використовуються екологічно безпечні матеріали та вироби з них:

 • основа яйця – побутовий упаковочний пінопласт;
 • стрічка для обмотки – шовк (або штучний шовк), атлас, капрон;
 • нитки – бавовна, або шовк, або штучне волокно;
 • швацька булавка – сталь з антикорозійним покриттям, поліетилен.

Слід врахувати, що для основи використано упаковочний пінопласт, – використання у виробі переводить його з продукту утилізації у вторинну сировину. Виріб, з точки зору токсичності матеріалів, безпечний для використання як в побутових умовах, так і в будь-яких інших.

Виготовлення пінопластової основи яйця

Із пінопластової упаковки шпалерним ножем вирізаємо заготовки розміром приблизно 60х60х90мм. Упаковка береться від габаритної побутової техніки: пральних машин, холодильників та ін., де використовується пінопласт значної товщини.

За допомогою шпалерного ножа виготовляємо заготовку (у формі яйця).

За допомогою леза зрізуються грубі грані, заготовка набуває симетричного яйцеподібного вигляду.

Остаточного (гладенького) вигляду заготовці надаємо за допомогою шліфувальної шкірки.

Обмотування основи яйця стрічкою

Наступним етапом роботи над виробом є обмотування пінопластової основи яйця шовковою (або атласною) стрічкою.
Стрічка вибирається шириною 6 мм. При використанні більш широкої стрічки важко добитись щільного прилягання стрічки до поверхні пінопластової основи.

Намотка стрічки ведеться від полюса до полюса. Виконується перший виток, при якому силою тертя закріплюється початок стрічки.

Наступні витки виконуються із зміщенням стрічки в екваторіальній площині приблизно на половину ширини стрічки, стрічка при цьому суцільно вкриває поверхню пінопластової основи. При виконанню обмотки важливо чітко проводити середину стрічки через полюс за кожним витком, дотримуватись рівномірного натягу стрічки.

У випадку, якщо є необхідність перерви в роботі, стрічка швацькою булавкою пришпилюється до основи, потім робота відновлюється.

При завершенні намотування (на останньому витку) стрічку обрізають на 1,5 см далі від тупого полюса яйця, підгинають край та пришпилюють його шпилькою у тупому полюсі.

Оздоблення виробу

Для оздоблення виробу використовують шовкову, капронову стрічки, декоративні квіти, булавки, декоративні нитки та шнури.

Критерії оцінки проекту

Технологічні критерії:

 • тканина довговічна, витрати мінімальні;
 • ехнологія вишивання дотримана, складність і об’єм – середня;
 • доцільність виробу використовується за при значністю.

Естетичні критерії:

 • правильно підібрана кольорова гама;
 • виріб сприймається виразно, вносить в інтер’єр елементи сучасного колориту, побудованого на давніх традиціях українського народу.

Економічні маркетингові критерії:

 • виріб користується попитом на ринку;
 • середня собівартість проекту, високий рівень продажної ціни;
 • доцільний вид реклами – виставки, художні салони і ярмарки.

Висновок

Розробка проекту будується на великодніх народних традиціях, зокрема

на традиції виготовлення і дарування пасхальних яєць. Робота над проектом дозволяє ближче вивчити народні традиції, ознайомитись з культовими виробами та виробами декоративно-ужиткового мистецтва, розвинути естетичне сприйняття народної творчості, розвивати креативне мислення при виконанні проекту, опанувати методи роботи з новими матеріалами.

Мені дуже подобається виріб, який, я виготовила своїми руками. На мій погляд він вийшов красивим, оригінальним і цікавим. Мої рідні задоволені моєю роботою. Великодній кошик з писанками прикрасить святковий стіл.

У майбутньому я хочу виконати більш складну роботу у цій техніці.

Для написання ціеї роботи було використано джерела Мережі Інтернет.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика