Оголошення

Проєкт "Ірландія: особливості мови та культури"

| sveta
Ірландія: особливості мови та культури
Автор роботи:
Коломиц Микола Сергійович
Керівник проєкту:
Самойленко Марина Миколаївна
Навчальний заклад:
-
Клас:
9

Учень 9 класу, працюючи над навчальним дослідницьким проєктом на тему "Ірландія: особливості мови та культури" з англійської мови, вивчає історію Ірландії та її традиції, культуру, національний костюм та культурні уподобання мешканців країни. Цікавим в роботі є знайомство з кулінарними уподобаннями ірландців.

Докладніше про роботу:

Переглядаючи науково-дослідницьку роботу на тему "Ірландія: особливості мови та культури" з англійської мови, можна виявити, що учнем 9 класу було детально описано якою є англійська мова в Ірландії, та на які особливості ірландської мови треба звернути увагу при її вивченні.

Вміт дослідницького міні-проєкту з 9 класу про Ірландію і особливості ірландської мови та культури відображає використання англійської мови в Ірландії, використання слів-підказок для розуміння ірландців. В дослідницькій і проєктній роботі про ірландську мову оформлено висновок, наведена література, яка використовувалась при дослідженні.

Зміст

Вступ
Розділ 1. Культура Ірландії.
1.1. Культура та традиції Ірландії
1.2. Національний костюм Ірландії
1.3. Кулінарні уподобання ірландців
Розділ 2. Особливості мови.
2.1. Англійська мова в Ірландії
2.2. Особливості ірландської мови
2.3. Слова-підказки для розуміння ірландців.
Висновок
Використана література.

Вступ

Ірландія, також відома як Смарагдовий острів, є острівною державою, розташованою в північній частині Атлантичного океану. Це третій за величиною острів у Європі та двадцятий за величиною острів у світі. Ірландія – прекрасна країна, відома своїми приголомшливими пейзажами, багатою історією та доброзичливими мешканцями.
Офіційними мовами Ірландії є ірландська та англійська, причому англійська має більше поширення.

Мета: вивчити особливості англійської мови в Ірландії та культуру країни.
Актуальність: Ірландія – прогресивна країна з неймовірною історією, найкрасивішою архітектурою та багатою культурою. Існує ірландський діалект англійської мови, який має неабиякий інтерес як для вчених, так і для туристів. Ірландія дедалі більше розвивається у сфері туризму, що говорить про актуальність знання ірландського діалектизму англійської мови.

Етапи дослідження:

 • Збір теоретичної інформації;
 • Аналіз теоретичної інформації;
 • Аналіз дослідження, висновок.

Методи дослідження:

 • Теоретичні: аналіз, порівняння, узагальнення.

Об'єкт дослідження: культура Ірландії, особливості англійської мови в Ірландії.

Завдання:

 • Дізнатися про культуру та традиції Ірландії
 • Розглянути національний ірландський костюм
 • Дізнатися про англійську мову в Ірландії
 • Дізнатися особливості ірландської мови
 • Виявити слова-підказки для розуміння ірландців
 • Дізнатися про слова ірландського походження

Розділ 1. Культура Ірландії

1.1. Культура та традиції Ірландії

В Ірландії живе 4,8 млн. людей. Незважаючи на свою малу чисельність ірландці залишили помітний слід у світовій культурі та науці і до цього дня є однією з найбільш освічених націй.
Ірландський характер не можна назвати традиційно європейським. Вони відкриті і доброзичливі, все роблять з розмахом, обожнюють галасливі застілля. Ці люди поставляться до першого зустрічного, як до свого приятеля: підкажуть дорогу, розпитають про плани, а ще й розкажуть кумедну історію. Привітність, чуйність і відмінне почуття гумору – їх головні національні риси.

Важливу роль в становленні ірландської культури зіграли племена кельтів, які захопили ці території в III ст. до н. е. – вони принесли в традиції цієї країни мову і писемність. І потім культура Ірландії формувалася століттями і гартувалася історією ... Ірландія сама по собі загадкова країна, і багатьом представляється здебільшого в якості країни кельтів…

Релігія.
Ірландська релігія історично займає важливу роль в житті суспільства – сьогодні традиційно основна релігія Ірландії - це католицизм латинського обряду. Важливим елементом формування релігії країни стало і звернення до християнської віри. Шанованим в країні святим став Святий Патрік - він проповідував нову релігію і йому присвячено безліч соборів в країні.

Мистецтво.
Серед найбільш ранніх пам'яток мистецтва цієї країни можна відзначити орнаменти, знайдені в епоху неоліту такі, як Ньюгрейндж. Далі йдуть мистецтво бронзового століття - прикраси із золота, книжкова мініатюра і архітектура. Мистецтво Ірландії практично стало частиною британського в період правління загарбників, але не сама культура. Пізніше, після національного відродження стали розвиватися і традиції ірландського образотворчого мистецтва.

Музика.
Ірландська народна музика дуже різноманітна: від колискових до застільних пісень, від повільних інструментальних мелодій до швидких запальних танців, і в них величезну роль займає використання варіацій і нюансів ритму і мелодії.

На Белфастському фестивалі артистів в 1792 році Едвард Бантінг підготував перше зібрання традиційних ірландських мелодій і пісень, які видав в 1796 році. Томас Мур, великий Ірландський поет, широко використовував твори Бантінга у своїй відомій збірці «Ірландські мелодії», вперше виданій у 1807 році.

Економіка.
Економічна система країни - це сучасна, відносно невелика і залежна від торгівлі економіка. В Ірландії ходить дві валюти країни: офіційна валюта – це євро і місцева валюта північних регіонів – фунт стерлінгів. Економіка Ірландії показує зростання за 1995-2000 рр. в середньому на 10%. Можна сюди додати відсотки, зростанню яких сприяє туризм Ірландії.

Традиції.
Традиції Ірландії ретельно оберігаються жителями. Вони люблять і шанують їх, і з гордістю розповідають про них гостям країни. Особливе місце в їхньому житті займають танці. Ірландці танцюють скрізь. Вони обожнюють галасливі застілля і з розмахом відзначають будь-які урочистості. На будь-якому святі ви можете побачити їх національний танець, де вони дуже швидко і енергійно рухають ногами.

Ще одна улюблена традиція в Ірландії - ярмарки. Варто тільки їй початися, як ці веселощі захоплюють все місто. Фокусники, музиканти, актори, акробати розважають народ з ранку до вечора. Веселощі і галасливі гуляння не закінчуються до пізньої ночі.
Ще один звичай у ірландського народу відноситься до Нового року. Напередодні свята двері кожного будинку залишаються відкритими, щоб будь-яка людина, яка прийшла в гості, могла відчувати себе як вдома.

День святого Патріка - це державне торжество, що відзначається 17 березня, знаменує прихід весни і вважається найголовнішим і важливим в Ірландії. Жителі країни ведуть ретельну підготовку, щоб повною мірою насолодитися відпочинком і веселощами в цей день. Свято супроводжується карнавалами, ярмарками, застіллями, музикою і танцями. Хоча раніше все було трохи по-іншому. Городяни ходили на месу до церкви, відзначаючи свято більш спокійно.

Неодмінним атрибутом кожного ірландця в цей день вважається капелюх різноманітних форм. Головне, щоб він був зеленим і мав незмінний символ Ірландії – трилисник. Все навколо перетворюється, приймаючи суцільно зелене забарвлення. Люди, одяг, прикраси, декорування і навіть пиво стають зеленими.

1.2. Національний костюм Ірландії

Ірландія створила воістину шикарний наряд, однак, зараз з приводу одягу ведеться безліч суперечливих дискусій. Справа в тому, що національний костюм ірландців давно став частиною історії – мешканці Ірландії не використовують його повсюди. Милуватися чудовим нарядом представляється можливим тільки на фестивалях.

Старовинним видом одягу, що захищав і чоловіків, і жінок Ірландії від сирої і холодної погоди, був брет — вовняний плащ з капюшоном. Його фарбували в улюблені кольори ірландців: пурпурно-червоний або зелений, а крім того, в чорний, синій і сірий. На плечі брет скріплювали круглою брошкою терою. Підперезана сорочка лейна мала глибокий виріз на грудях. Верхню її частину під час роботи скидали на спину. Саме від цієї сорочки з’явився ірландський кілт (на відміну від шотландського, який походить від плаща).

У наші дні кольором святкових кілтів обраний зелений, що символізує трилисник (трилисту конюшину) — емблему покровителя ірландців святого Патріка. Чоловіки носять кілт з піджаком (мундиром), прикрашеним вишивками з кельтськими орнаментами. А брети сьогодні використовуються лише в танцювальних костюмах.
Взуття пампутіс з сиром'ятої шкіри зі шнурками ірландці носили до початку XX ст. Туфлі для виконання народних танців були двох видів: м'які, типу балетних, і жорсткі «зі стуком».

1.3. Кулінарні уподобання

Одна з основних національних традицій в кухні Ірландії – любов до м'яса, овочів і хліба. Особливою пошаною користуються страви з картоплі і капусти, саме ці овочі є основою багатьох страв ірландської кухні.

Національна кухня Ірландії далеко від таких понять, як вишукана і витончена. Головна вимога - їжа повинна бути ситною, це обумовлено непростими кліматичними умовами, в яких необхідно виживати. Саме тому в кухні Ірландії переважають страви з м'яса і жирних сортів риби. Що стосується гарніру, найчастіше використовують картоплю.

Ірландське рагу
Існує кілька рецептів приготування традиційного ірландського рагу. Найбільш широко використовувані рецепти включають баранину, картоплю та цибулю як основні інгредієнти.

Блакитні устриці
Найкращих устриць в Ірландії ви можете знайти на Заході цієї країни. Зібрані в Кларінбріджі, графство Голуей, вони відомі у всьому світі своїм чудовим смаком.

Содовий хліб
Ірландці люблять свій традиційний содовий хліб, а рецепт його передається з покоління в покоління. Содовий хліб - рецепт швидкого хліба, заквашеного на соді.

Бармбрек
Бармбрек - це солодкий вид хліба, зроблений з додаванням родзинок і кишмишу. Традиційно подається з чаєм.

Колканнон
Ще смачне блюдо, в складі якого використовується картопля. Колканнон - суміш картопляного пюре, кучерявої або білокачанної капусти, молока, масла, солі і перцю.

Глава 2. Особливості мови

2.1. Англійська мова в Ірландії

В Ірландії прийнято дві державні мови - ірландську та англійську. У масштабному дослідженні 2016 року 39,8% ірландців сказали, що володіють ірландською мовою. При цьому говорять нею щодня дуже мало. Значна частина населення або ніколи не розмовляла нею, або розмовляла лише на уроках у школі. Відсоток тих, хто спілкується нею щодня, склав 1,7%. У Північній Ірландії (яка є частиною Великобританії) цей відсоток становив 0,2%. Домінуюча мова в Ірландії все-таки англійська. Однак вона відрізняється від англійської у Великобританії. Місцеве населення вчило англійську під тиском англійських завойовників, і в підсумку вивчили її, але рідна мова залишила свій слід.

Ірландську англійську важко зрозуміти, навіть для носіїв англійської мови. Також вона дуже мелодійна - справа в фонетиці, пропуску приголосних і чергуванні слів в реченні — ірландці будують речення більш вільно. З явних особливості Irish English:

 • Багато де o звучить як ah.
 • Поєднання букв, що дають «ай» більше схожі на «ой». Навіть назва країни Irelend звучить як щось середнє між Ай-ленд і Ой-ленд.
 • Звук R звучить більш виражено, і звучить навіть в тих словах, де в традиційній англійській повинен пропускатися.
 • Коротка O замість протяжної, коли читаємо поєднання звуків oh.
 • Th на початку слова звучить практично як D. До речі, якщо у вас не виходить вимовляти це поєднання букв, то краще замінюйте його на s або z, а на глуху та трохи м'яку d — ставлячи язик до верхньої частини верхніх передніх зубів. Так це вже буде звучати як регіональний діалект англійської. * G не завжди вимовляється на початку слова. Наприклад, guy буде звучати як просто uy.
 • Так само часом пропускається буква M на початку. Ірланський котик не говорить meow, він говорить eow.
 • Поєднання букв igh читається як слово I, а не як слово eye. Якщо у вас хороший рівень сприймання мови на слух, ви зрозумієте, про що ми
 • Букви A і E, розмежовані приголосним, іноді зливаються в один звук, а приголосний звук ковтається. Найпростіший приклад - слово have - буде звучати як hae.

2.2. Особливості ірландської мови

В ірландському немає слів " так " і "ні".

Це дивно, але це так. Еквівалентів словам "так" і "ні" в ірландській мові не існує. Щоб відповісти на запитання, ірландці використовують дієслово у позитивній чи негативній формі. an léann tú nuachtáin? - Ти читаєш газети? léim (читаю) - так ní léim – не читаю) – ні. Якщо ви запитаєте у ірландця чи продав він будинок, то не почуєте короткої відповіді так чи ні. Ви отримаєте повну відповідь «я продав будинок» або «я не продав будинок».

Опускаємо частку to
У розмовній англійській мові ірландці часто опускаю частинку to між дієсловами. Фраза I'm trying to eat healthy food змінитися на I'm trying eat healthy food.

Now майже в кожному реченні
Ірландці дуже часто вживають слово now в мові, при цьому воно може не нести ніякого смислового навантаження. Good night now! (Доброї ночі!) Іноді воно використовується замість слова Please (будь ласка — Help me now! (Допоможіть мені, будь ласка!)

Ірландські речення починаються з дієслів
Майже всі мови на Землі мають певний порядок слів у реченні. В англійській і в більшості європейських мов це "підмет - присудок - додатки". Але ви рідко зустрічаєте мову, в якій звичайний порядок слів це: "присудок - предмет - додатки" і в якому всі речення завжди починаються з дієслова. Але, здогадайтеся, що? – Ірландська мова як раз з таких (як і інші кельтські мови).

phóg an bhean an fear - жінка поцілувала чоловіка
tá an fear sásta - є ця людина щаслива
В англійській мові такий порядок слів використовується для запитань, а ірландська мова просто завжди така!

2.3. Слова-підказки для розуміння ірландців

Bells замість o'clock
На питання What time is it? швидше за все ви отримаєте відповідь 5 bells. Такий вислів прийшов з давніх часів, коли не всі мали годинник і визначали час по дзвону в каплиці.

How are you? Are you OK?
У перші дні перебування в країні здається, що всі дійсно піклуються про вас і хочуть дізнатися як у вас справи. Купуючи молоко в супермаркеті, продавець запитує: "Are you ok?". Далі в пабі офіціант запитує " How are you?", а ви відповідаєте: "I'm fine thanks, and you?" І це відбувається скрізь, куди б ви не пішли. Реальність є такою, що, якими б милими не були ірландці, коли вони задають такі питання, насправді ще означає "Привіт", "як я можу вам допомогти?", "Що б ви хотіли випити?".

Cat = Bad
Ми впевнені, що в Ірландії, як і в будь-якій іншій країні люблять котиків і добре до них ставляться. Але на просторах «Смарагдового острова» ви точно почуєте "This weather is cat" or "This shoes are cat". Це все тому, що CAT скорочення від слова catastrophic.

Dear = expensive
У звичній для нас англійській мові dear має значення «дорога людина», але в ірландській англійській переклад буде «дорогий за ціною».

Висновок

Ірландія - дивовижна країна з багатою історією, оригінальною культурою і природними красотами. Вона відома своїми мальовничими пейзажами, зеленими пагорбами, кельтськими традиціями та доброзичливими мешканцями. В Ірландії чимало пам'яток, які приваблюють туристів з усього світу, серед них: старовинні замки, музеї, паби і безліч гарних парків.

Незважаючи на порівняно невелике за кількістю населення країни, культура Ірландії має велике значення для світової спадщини. Здебільшого ірландці - дуже освічені, виховані та ввічливі люди. І у них, як і у кожного народу, є свої традиції і звичаї.

Державними мовами країни є ірландська та англійська. У спілкуванні частіше використовується англійська. Ірландська (гельська) мова належить кельтській гілці індоєвропейської родини. На даний момент уряд Ірландії багато робить для підтримки та популяризації цієї мови серед населення.

Ірландська англійська - один з найцікавіших і важких для розуміння варіантів англійської. Будучи сусідами з ірландською мовою, вона перейняла її лексику і граматичні конструкції. В результаті ірландський варіант англійської здатний поставити в глухий кут не тільки того, хто вивчає англійську, але й носія англійської мови.

Таким чином, мета роботи над дослідницьким проєктом на тему "Ірландія: особливості мови та культури" з англійської мови досягнута, а завдання вирішені. Я довів актуальність даної теми дослідницької роботи і успішно провів теоретичну частину дослідження, зібрав і проаналізував велику кількість інформації і сформулював висновок роботи.

Використана література

 1. Ірландський діалект англійської / чим відрізняється ірландська мова
 2. Найнезвичайніша мова: ірландська. Особливості ірландської і її історія
 3. Лінгвістичні особливості ірландської мови: denikh-ЖЖ
 4. Культура Ірландії - Culture of Ireland
 5. Народи Ірландії: культура і традиції
 6. Про деякі особливості ірландської мови / Lisovskaya / Дзен
 7. Ірландія: культура, традиції, звичаї
 8. Національні особливості Ірландії
 9. Ірландія - короткий опис країни для туристів
 10. Чим ірландська англійська відрізняється від британської англійської

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика