Оголошення

Цікаві факти про кішку

1. Основна частина

Працюючи над довідковою літературою, я дізналася багато цікавих фактів ро домашніх кішок.

1.1. Як кішка потрапила в будинок

Існують різні версії, як кішка стала домашньою твариною. Одна з них, що спочатку людина полювала на кішок, з простою метою: добути собі м'ясо на їжу і шкурки для виготовлення одягу.

Коли ж люди побачили, що кішки розправляються з шкідниками, які знищують запаси зерна, вони починають інакше ставитися до цих тварин. Поступово відбувається одомашнення дикого буланого кота. Вважається, що вперше це сталося в Нубії, приблизно вісім тисяч років тому до нашої ери.

Ця держава розташовувалося в Африці, на території сучасного Північного Судану. П'ять тисяч років тому дика кішка потрапляє з Нубії в прикордонний з нею Єгипет. За іншою версією, одомашнення кішки відбулося п'ять тисячоліть тому в самому Єгипті.

1.2. Кішка в Єгипті

В державі фараонів сформувався особливий культ кішок. Стародавні єгиптяни стали вважати кішку священною твариною. Богиню жіночої краси і родючості, материнства і домашнього вогнища Бакст (або Бакстет) вони зображували у вигляді кішки або жінки з котячою головою.

Кішки

Культ цієї богині поширився по всьому Єгипту. Був побудований храм, присвячений богині кішці, довжина якого становила 300 м. В храмі стояла метрова статуя богині Бакстет. Тут, крім того, жили тисячі кішок, за якими стежив верховний жрець.

У храмі проходили священні церемонії, присвячені вусатій богині. Кішка в ті далекі часи жила майже в кожній єгипетській родині. Якщо траплялася пожежа, то в першу чергу рятували кішку, а вже потім виносили все інше майно. Єгиптяни дуже важко переживали втрату домашньої улюблениці.

У разі смерті кішки вони в знак жалоби обрізали волосся та збривали брови. Померлих кішок бальзамували і мумії їх ховали в золотих або срібних скриньках, прикрашених дорогоцінним каміннями.

Кішці завжди давали дорогу на вулицях єгипетських. А той, хто ображав цю тварину, зазнавав жорстоких тілесних покарань. Вбивця кішки безжально засуджувався в Єгипті до смертної кари.

1.3. Поширення кішок у світі

Незважаючи на те, що кішок заборонялося вивозити з Єгипту, моряки потайки брали їх на свої кораблі для боротьби з гризунами, і таким шляхом кішки потрапляли в інші країни. Поступово єгипетська домашня кішка стала поширюватися у всьому світі.

2-3 тисячі років тому кішок завезли в Вавилон, потім до Індії, а звідти - в Китай. Передбачається, що в Європу кішка потрапила в VI столітті до нашої ери. На Русі домашні кішки з'явилися пізніше, в VI-VII століттях, але вже нашого тисячоліття. Перший час вони були великою рідкістю і, наприклад, штраф за крадіжку кішки був таким же, як за викрадення вола, трьох коней або тридцяти овець.

Сьогодні на світі існує безліч порід домашніх кішок, що радикально відрізняються один від одного. І часом буває важко повірити в те, що всі вони ведуть походження від одного предка.

1.4. Цікаві факти про свійських котів

 1. Майже 2/3 доби кішки витрачають на сон. Так, кіт, який прожив 9 років, 6 із них проспав.
 2. Більшість кішок є правшами, а більшість котів – лівшами.
 3. У світі живуть понад 500 млн домашніх котів. Сама "котяча" країна – це Австралія. Там на 10 осіб припадає 9 котів.
 4. Звичайна домашня кішка здатна бігати зі швидкістю до 50 км/год, правда, тільки на короткі дистанції.
 5. Кішка може стрибати на висоту, яка вп'ятеро перевищує її зріст.
 6. Перська кішка - найбільш популярна у світі порода. На другому місці йдуть мейн-куни, а на третьому – сіамські кішки.
 7. У більшості країн Європи й Північної Америки зустріч із чорною кішкою вважають передвісником неприємностей. А от англійці й австралійці вірять, що чорні пухнастики приносять удачу.
 8. Кішки можуть повертати свої вуха на 180 градусів, адже їх зовнішнім вухом управляє аж 32 м'язи. Для порівняння - в людини таких м'язів всього 6.
 9. У тілі людини налічується 206 кісток, а в тілі кішки – 230, тому вони набагато пластичніші, ніж ми. Оскільки в кішок немає ключиць, вони цілком можуть пролазити в отвори, в які пролазить їхня голова.
 10. "Відбиток носа" в кожної кішки настільки ж унікальний, як відбитки пальців у людини.
 11. Серце у кішок б'ється майже вдвічі швидше, ніж у людей (110-140 ударів у хвилину).
 12. Колір очей кошеня змінюється з віком. Усі кошенята народжуються блакитноокими, в 2 тижні відкривають очі. При цьому очі каламутні і майже нічого не бачать. А до місяця забарвлення очей кошеня набуває остаточний колір. Тому, беручи блакитноокого кошеня, багато господарів отримують кароокого чи жовтоокого вихованця.

Шокуючі котячі рекорди

 • Найхоробріша кішка – Скарлетт. Вона ж і найзнаменитіша кішка у всьому світі. Вона врятувала із вогню всіх своїх п'ятьох кошенят, при цьому практично сама згоріла заживо. Але історія закінчилася добре, кішка вижила й прожила ще 10 щасливих років під пильним наглядом. На її честь заснована спеціальна нагорода ScarlettAwardforAnimalHeroism – для тварин-героїв, які врятували життя.
 • Найтовстіший кіт у світі. Кіт Тулл живе в Данії в родині Педерсонів. І важить це диво природи 19,25 кг.
 • Кіт Гамлет загубився в літаку під час перельоту. Через 7 тижнів Гамлета знайшли в тому ж літаку, тільки він став справжнім пілотом і встиг пролетіти 600 тис. км.
 • Кішка, яка впіймала більше всіх мишей. Абсолютний рекорд належить кішці Таузер. Народилася вона 21 квітня 1963 року, і за всі свої 24 роки зловила 28899 мишей, і це не рахуючи щурів й інших дрібних тварин. Таузер служила на лікеро-горілчаному заводі, на території якого їй навіть встановили пам'ятник.

1.5 Спостереження за домашньою кішкою

Мій домашній улюбленець породи британець з прямими вухами. Він дуже полюбляє гратися, бігати по квартирі. Сира картопля,огірки,кукурудза – це його улюблені ласощі. Хоча я знаю, що це не їжа для котиків, але не можу відмовити йому в задоволенні.

Домашня кішка

Спостерігаючи за Лунатиком, порівнюючи його поведінку з поведінкою попередньої кішки, яка жила в нас, я зрозуміла, щокожна киця має власний характер. Проаналізувавши свої спостереження, почала розуміти свою кішку.

Коли я приходжу зі школи, Лунатик починає тертися об ноги, вигинати спину, головою штовхатись у руку та муркотіти - це прояв прихильності до мене. Так він, напевне, показує, що заскучав за мною. Якщо кішка біля мене, і її хвіст тремтить – це вираження любові. Коли хвіст починає опускатися - настрій змінився.

У котика спокійна поза, широко відкриті очі, значить і він спокійний. Напівзакриті очі свідчать про невдоволення і втому, і краще не треба турбувати його в цей час. Якщо ж Лунатик хоче, щоб його погладили чи поговорили з ним, то підходить і дивиться в очі.

Як і в кожного з нас, буває у Лунатика поганий настрій, інколи агресія.Про це свідчать стоячі й трохи вивернуті назовні вуха, уважний погляд, трохи схилена убік голова і напруженість у тілі.

Коли йому страшно, він притискається до землі, вуха загнуті назад і притиснуті до голови.
Муркотіння також може бути різним. Якщо хоче їсти, то видає здавлене нявчання.
Жалібні звуки означають прохання або незадоволення. Тихе спокійне муркотіння, навпаки, задоволення.

Висновки

В ході моєї дослідницької роботи і міні-проєкту "Вуса, лапи і хвіст, або Що хоче сказати нам кішка? " я опрацювала багато довідкової літератури. Дізналася коли і як кішка стала домашньою твариною, а також багато цікавих фактів про цих істот.

У ході спостережень за Лунатиком зуміла розкрити таємниці поведінки котика. Це допоможе правильно будувати взаємостосунки із своїм домашнім улюбленцем. Я вважаю, що моя гіпотеза підтвердилася. Кішка за допомогою різних символів- звуків, рухів тіла, очей прагне встановити відносини з людиною.

Література

 1. Міні-енциклопедія: Коти: Пер. з англ.-К.: Видавнича група КМ-БУКС.- 2017.-56с.:іл.
 2. Стрелков Д. Г. Енциклопедія тварин. Наші сусіди- Х.: Видавничий дім «Пегас».- 2015. – 112с. :іл.
 3. Товстий В. П. Домашні улюбленці – Х. : «Промінь».- 2010. -176с.: іл.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика